Mućke pod velom tajni: Šta to Vlada krije od naroda?
U skrivanju informacija, Vlada je otišla korak dalje uvodeći na mala vrata, u svom tehničkom mandatu, novi stepena tajnosti podataka pod oznakom "službeno".
Zbog ovakve odluke usvojene svega tri dana nakon izbora 24. aprila, Savet za borbu protiv korupcije obratio se premijeru Aleksandru Vučiću, a od Ustavnog suda Srbije zatražio ocenu ustavnosti donete Uredbe o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave.
Dok u Savetu tvrde da je ona u suprotnosti sa Zakonom o tajnosti podataka, iz Vlade odgovaraju da "službeno" ne znači tajno, obrazlažući da se svaki dokument sa tom oznakom može dobiti kao informacija od javnog značaja. Međutim, poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, uzvraća da je bilo koje ograničavanje informacija moguće samo zakonom, ne i uredbom pa će od Vlade zahtevati izmene.
Sami sebi "skočili u stomak"
Dragan Dobrašinović, naglašava da je vlast ovim potezom i objašnjenjem onog što je uradila, upala u kontradiktornost.
- Ako je sve dostupno kako kažu u Vladi, zašto bi izdvajali dokumente koji su tajanstveni ili tajnoviti. Očito su se našli u "nebranom grožđu", pa se brane svakakvim besmislicama - ocenio je Dobrašinović.
- Tačno je da su naveli da akti nisu tajni, ali se kaže da je za osetljive akte ograničena distribucija, a bilo koje ograničavanje je moguće samo Zakonom o tajnosti podataka - objasnio je Šabić za "Vesti".
On ističe da pre usvajanja ovakve uredbe od njega nije zatraženo mišljenje, što su, prema Poslovniku, u Vladi bili dužni da urade.
- Da su tražili dobili bi negativno mišljenje - kaže Šabić o izmenama koje su donete u suprotnosti sa Ustavom u vrlo nezgodnom periodu interegnuma vlasti.
Donošenje Uredbe je više nego sporno za Savet, jer kako objašnjavaju u tom telu, ne spada u krug poslova zakonski dozvoljenih tehničkoj vlasti.
Savet je sačinio Izveštaj u kojem konstatuju da je uz zakonom propisane stepene tajnosti "strogo poverljivo", poverljivo" i "interno", podzakonskim aktom je unet još jedan stepen tajnosti, "službeno" i to bez jasnih kriterijuma. Ističu da ograničena distribucija "osetljivih" podataka nedvosmisleno govori o "suštinskoj tajnosti".
- Pri tom, nije definisano koji podaci se tretiraju kao osetljivi, ko to određuje, i na koga je distribucija ograničena - objašnjavaju u ovom antikorupcijskom telu.
Pravdanje Vlade da "službeno" nije oznaka tajnosti, Dragan Dobrašinović iz Koalicije za nadzor javnih finansija tumači kao potpuno besmisleno.
Pročitajte još:
* Ima neka tajna veza: Vučić i lezbijka
- Nešto je tajna ili nije tajna, ne može da bude malo tajno, a malo ne. Objašnjenje iz Vlade je bez ikakvog smisla i nemušto se pravdaju pošto je otkrivena njihova igra derogiranja zakona "ispod žita". Osnova za novi stepen tajnosti nema - kaže Dobrašinović za "Vesti".
Vladino objašnjenje da oznaka "službeno", označava ko od državnih službenika ima pravo uvida i rukovanja ovakvim dokumentima, a nema prema građanima ili javnosti, prema oceni Dragana Popovića iz Kuće ljudskih prava, uopšte nije jasno.
Vađenje na EU
- Zaključkom Vlade o načinu postupanja državnih organa u pristupnim pregovorima sa EU određeno je da oznaku "Službeno" nose sva akta koja nastanu u radu državnih organa i prema pravilima EU s oznakom "Limite", "Limited" - saopštila je Vlada Srbije.
Ovakvo nejasno pozivanje na EU, smatra Dragan Dobrašinović, uopšte, "ne pije vodu", uz pitanje ko to procenjuje delikatnost dokumenta.
- Šta znači objašnjenje da mogu građani zahtevom da dođu do informacija, a ne i službenici? Ko tu i šta može? Ili je dokumenat javan i bez oznake, ili ima takvu oznaku, ali ona mora da bude u skladu sa Zakonom, što ovde nije slučaj, jer je "službeno" uvedeno podzakonskim aktom - tumači Popović u izjavi za "Vesti" i ističe da je jasno da bilo kakvo uvođenje ograničenja u stvari predstavlja neki stepen tajnosti.
Popović smatra da bi ovakva uredba zbog suprotnosti sa zakonom i Ustavom Srbije, "morala da padne" na Ustavnom sudu.
Vetar u leđa korupciji
- Bilo koje ograničenje pristupa informacijama zbog osetljivosti podataka koja nije predviđena Zakonom o tajnosti podataka automatski predstavlja kršenje Ustava i zakona Republike Srbije. Time je ne samo ugroženo Ustavom i zakonom garantovano pravo na pristup informacijama od javnog značaja, već je omogućeno da se prikriju informacije od značaja za borbu protiv korupcije - naveo je Savet za borbu protiv korupcije.