Srbi stižu za Veliku Gospojinu
Zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović i direktor Kancelarije za zajednice Ivan Tomić očistili su, zajedno članovima svojih kabineta, izviđačima i volonterima iz Gračanice, dvorište porušene crkve Svete Bogorodice u Mušutištu kod Suve Reke.
Čišćenje dvorišta ove crkve, koju su Albanci minirali 1999. i koja je od tada u ruševinama i korovu, usledilo je uoči obeležavanja crkvene slave Velike Gospojine 28. avgusta kada će se na zgarištu svetinje okupiti više stotina bivših žitelja ovog srpskog sela koji su prognani.
- Pre ili kasnije Srbi će se vratiti u Mušutište, uskoro u ovom selu počinjemo izgradnju deset kuća za povratnike - ističe Stojanović.
U Mušutištu je do 1999. živelo više od 200 Srba koji su morali da beže ispred albanskog terora. U selu je ostalo dvadesetak staraca i dece čija se sudbina ni danas ne zna. Veruje se da su, uprkos prisustvu nemačkog bataljona Kfora, poklani i pobijeni, a potom bačeni u bunare. Albanci su bes iskalili i na crkvu koju su minirali, ostao je samo zvonik.
Sestrinstvo mati Katarine tada je jedva izvuklo živu glavu skrasivši se u manastiru Končul kod Raške. Neke od monahinja kasnije su se vratile na Kosovo, a neke i dalje žele da se crkva u Mušutištu ponovo izgradi i da se tamo vrate.
- Tužno je da posle 17 godina moramo da budemo prvi koji su u Mušutištu nešto radili, neko treba da napravi prvi korak. Verujem da našim primerom dajemo poruku ljudima da nisu sami i da će imati našu podršku ako budu želeli da se vrate - ističe Ivan Tomić, direktor Kancelarije za zajednice u Vladi Kosova.
Bilbord protiv suživota
Samo dan nakon što je očišćeno dvorište porušene crkve, u blizini je osvanuo bilbord sa porukom na albanskom i engleskom jeziku: "Ovo su Srbi iz Mušutišta ostavili iza sebe kada su otišli". Na bilbordu su slike stradalih albanskih civila, žena i dece, porušenih i zapaljenih kuća. Iz kancelarije za KiM ocenjuju da se radi o raspirivanju mržnje i obeshrabrivanju Srba da se vrate u Mušutište i od vlasti u Prištini traže da se bilbord ukloni.