Kosmet predaju na parče
Delegacije Beograda i Prištine i ovoga puta su u Brisel otišle sa različitim očekivanjima i najavama. Dok je šef srpske Kancelarije za KiM Marko Đurić najavio da će se (više od tri godine od sporazuma), i dalje razgovarati, pre svega, o Zajednici srpskih opština, za kosovske zvaničnike na agendi je dobijanje "državnog" telefonskog pozivnog broja +383. Oni su istakli da je tokom poslednje runde bilo napretka i da očekuju da sa Beogradom zaključe tu temu.
S druge strane, Đurić je kazao da je važno da Telekom Srbija nesmetano funkcioniše na Kosovu i Metohiji, apostrofirajući razgovor o telekomunikacijama. Zato je mnoge iznenadilo (neki su u tome videli pozitivan korak, a drugi se zapitali da li se o važnoj temi razgovara u Briselu ili u Prištini), kada je nedavno šef Srpske liste u kosovskom parlamentu Slavko Simić najavio da će ta lista glasati za Sporazum o demarkaciji (sklopljen između Crne Gore i Kosova), ako Priština omogući postavljanje baznih stanica Mobilne telefonije Srbije.
Sramota za Beograd
U Goraždevcu je u subotu obeležena godišnjica ubistva dece ubijene 2003. godine dok su se kupala u reci Bistrici. Po prvi put, nijedan predstavnik Srba sa Kosova nije prisustvovao parastosu, ali se juče iznenada i nenajavljeno pojavio Hašim Tači, predsednik Kosova, i položio venac. Iz Beograda je došao samo pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Zoran Bojović.
Srpski nacionalni forum pita otkud "Srpskoj" pravo da odlučuje o državnim pitanjima Srbije?
- Da li su dobili instrukcije iz Beograda za ovakvu nerazumnu i od koga? Da li misle da Srbi na Kosovu i Metohiji imaju sve drugo, počev od osnovnih ljudskih prava i sloboda, pa do materijalnog blagostanja, pa je raspored baznih stanica MTS-a toliki prioritet, da zarad njega oni preuzmu ingerencije o odlučivanju o granicama Republike Srbije? Da li je ovo saopštenje "Srpske" uvertira da pred sastanak u Briselu Marko Đurić opet "poentira" sa 5:0, dajući nešto za ništa - pita SNF.
Nastavak razgovora u Briselu počeo je dan nakon uklanjanja Parka mira i zvaničnog početka radova na obnovi glavnog mosta na Ibru koji bi trebalo da bude u funkciji za saobraćaj od januara naredne godine. Malo je reći da su građani severnog dela Kosovske Mitrovice naraspoloženi da o tome govore, kada su videli kako se čupaju tuje i uklanjaju žardinjere, postavljene pre tačno dve godine.
Demokratska stranka Srbije smatra da vlast u Beogradu ugrožava bezbednost Srba jer je pristala na uspostavu saobraćaja na mostu koji spaja severni, srpski, i južni, albanski deo Mitrovice.
- Sigurnost se ozbiljno dovodi u pitanje jer je od 1999. godine do zatvaranja mosta na njemu zabeleženo više od hiljadu incidenata - saopštio je DSS. Tvrdnje premijera Aleksandra Vučića o boljem položaju Srba na KiM od postizanja Briselskog sporazuma, DSS je nazvao "prevarama, lažima, podvalama, obmanama, licemerstvom i demagogijom".
Pročitajte još:
* Kozarev: Da Priština ubaci Srbiju u svoj ustav
* Sramna provokacija: Albanci od srpske crkve prave muzej albanskih žrtava
- Vučić je predao Kosovo i Metohiju i stvorio separatističku tvorevinu zvanu 'Republika Kosovo'. Građani neka procene koliko su istinite reči premijera da će vlada, "vodeći odgovornu politiku, činiti sve da interesi našeg naroda, kao i da naši vitalni državni i nacionalni interesi na Kosovu i Metohiji budu zaštićeni" - navodi DSS.
Srpska lista pak smatra da je obnova ulica i mosta na Ibru severni deo Mitrovica dobiti nov moderni saobraćaj uz pojačanu bezbednost za stanovništvo u tom delu grada. A optužbe DSS-a ocenili su kao "skandalozne, besramne i nemoralne."
Mitrovčani znaju zašto
- Srbi i Albanci jedino mogu da žive jedni pored drugih, a nikako jedni sa drugima. U svim drugim gradovima gde su živeli zajedno, Srba više nema. Granica unutar grada, straža i barikada na Ibru omogućili su da Srbi ostanu tamo gde jesu. Građani najbolje znaju zašto su 15 godina branili most - kaže Marko Jakšić, član DSS-a sa severa Kosova.