Napušta li Kosovo Ustav Srbije?
Da li će dugo najavljivana promena važećeg srpskog Ustava doneti odlazak Srbije od sebe, a zbog puta u Evropu? Poruka nove ministarke pravde Nele Kuburović da će se Ministarstvo koje je upravo preuzela truditi da Ustav Srbije bude promenjen do kraja 2017. godine, samo je jedna u nizu sličnih i znači da će do promene najvišeg pravnog akta doći, samo se ne zna kad, piše portal "Sputnjik".
Izmena Ustava nije isključivo u nadležnosti Ministarstva, pojasnila je ministarka, već je to stvar šireg konsenzusa. Promena Ustava, podsetila je Kuburovićeva, predviđena je i Akcionim planom za poglavlje 23. A pre te promene, kako je istakla, mora biti promenjen i način izbora nosilaca pravosudnih funkcija.
Važeći Ustav Srbije donet je, posle dva dana glasanja, 2006. godine i gotovo od tada postoje opravdane i neopravdane kritike na njegov račun. Poznavaoci prilika pod kojima je on donet kažu da je Ustav pisan pod uticajem političara i da mora da pretrpi promene kako se ne bi događalo da postoje nelogičnosti poput nedoumice kome odgovara ministar - predsedniku Vlade ili Skupštini, jer se to na dva mesta u Ustavu različito uređuje.
Stručnjaci su saglasni da razlozi promene Ustava moraju biti temeljno i pažljivo proučeni jer je on bazični dokument koji državu čini političkom zajednicom, pa zbog toga mora biti zasnovan na principima koji su prihvatljivi za sve.
Zbog toga, ističu, veoma je važno da se čuje glas svih stranaka, čak i vanparlamentarnih, jer je to jedini način da se dobije kvalitetan Ustav i široka podrška.
Srbiju na putu budućih evropskih integracija čeka prenos dela suverenosti, tačnije prihvatanje ugovora EU i njenih direktiva, to jest njenog sekundarnog prava kao dela pravnog sistema Srbije.
Sve zemlje koje su pristupale EU korigovale su svoje ustave i menjale politički sistem, ali bi mogao da nastane problem ako do promene sadašnjeg Ustava dođe zbog izbacivanja preambule vezane za Kosovo i Metohiju. Svakako, za tako nešto je potreban referendum.