Srpski vojnici ipak u Siriji?!
Ministar odbrane Srbije Zoran Đorđević i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković prisustvovali su u subotu svečanom zatvaranju Međunarodnih vojnih igara igara u Moskvi na kojima je učestvovalo i 129 pripadnika Vojske Srbije.
U okviru zvanične posete Ruskoj Federaciji, Đorđević je s Sergejem Šojguom, ministrom odbrane Rusije, razgovarao o daljem unapređenju saradnje dve zemlje i saradnji u oblasti odbrane. U kratkom saopštenju stoji da su potvrđeni tradicionalno dobri i prijateljski odnosi dve zemlje, te da je Deklaracija o strateškom partnerstvu osnova za dalji razvoj i unapređenje ukupnih odnosa od kojih je saradnja u oblasti odbrane jedan od najznačajnijih ciljeva.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Diković razgovarao je s Valerijem Gerasimovim, načelnikom ruskog Generalštaba, a posle sastanka je izjavio da se razgovaralo o unapređenju vojne saradnje, ali i aktuelnoj bezbednosnoj situaciji u svetu.
- Ocenili smo da ima prostora za produbljivanje saradnje, posebno u oblasti zajedničke obuke, vežbi, školovanja i usavršavanja. Takođe se može učiniti više u vojno-ekonomskoj i tehničkoj saradnji - kazao je Diković.
Đorđević: Nismo odustali od Rusije
Ministar odbrane Srbije Zoran Đorđević istakao je da je Srbija opredeljena za jačanje bezbednosti, stabilnosti i saradnje u regionu, ali i da će sem članstva u EU kao glavnog spoljnopolitičkog cilja, nastaviti da razvija dobre odnose i saradnju sa Rusijom.
- Republika Srbija ostaje na putu nezavisne spoljne politike, balansirane politike odbrane i principa vojne neutralnosti. Zahvalni smo na principijelnoj podršci koju Rusija pruža teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije - naglasio je Đorđević.
Sagovornici "Vesti" pretpostavljaju da su se među temama sastanka našle i moguće donacije Rusije u vojnoj opremi i naoružanju, ali angažovanje srpskih snaga u humanitarnim operacijama Ruske Federacije u sirijskom gradu Alepo.
- Srbija se prebrzo ogradila od učešća u takvoj misiji. Reč je isključivo o mirovnoj operaciji u kojoj bi se vojni avioni koristili u svrhu prebacivanja ljudi i ništa više od toga. Pri tom, Srbija učešćem u toj misiji ni na koji način ne bi narušila svoju vojnu neutralnost jer je Rusija započela tu operaciju uz odobrenje i saglasnost UN - naglašava Ljubinka Miličić, glavni i odgovorni urednik Sputnjika.
Vojno-politički analitičar Aleksandar Radić kaže da je u domenu spekulacija o čemu su dvojica ministara razgovarala. Ipak, nema dileme da su Rusi otvorili teme koje ih zanimaju.
- Pretpostavljam da će biti reč o vojnim donacijama Rusije Srbiji, ali i angažovanju srpskih vojnika u dostavi pomoći Alepu, mada su svesni da od toga neće biti ništa. Međutim, koliko je u domenu spekulacija o čemu su razgovarali, toliko sam siguran da dvojica ministara nisu pričala o daljoj sudbini ruske baze kod Niša ili davanju specijalnog statusa pripadnicima oružanih snaga Rusije. To su teme koje su stavljene ad akta - tvrdi Radić.