Borbena moć u fotošopu
Najava načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića o naoružavanju i modernizaciji Vojske Srbije, po mišljenju vojnog analitičara Aleksandra Radića je samo novo fotošopiranje srpske stvarnosti.
- Priča o uvođenju haubica "nora" ili oklopnih vozila "lazar" u naoružanje Vojske Srbije je obmana. Tačno je da je "nora" već prodata u Mjanmar, Bangladeš i Keniju, ali je to oruđe u kalibru od 155 milimetara za koji naše fabrike tek treba da stvore stok municije.
Znači, nemamo municiju za "noru"?
- Za taj kalibar smo koristili projektile sa američkih haubica koje smo dobijali iz vojne pomoći, ali one su povučene iz naoružanja kao zastarele. Dakle, jasno je iz čega ćemo pucati.
A "lazar"?
- U razvoju "lazara" zaista učestvuje Vojska, ali to vozilo još nije došlo do faze prototipa, a prototip je onaj prvi primerak koji ide na ispitivanje. O naoružanju Vojske Srbije trenutno imamo samo "slike" i obećanja koja, sa jedne strane dolaze iz redova grupe ljudi koja je ranije u SDPR vodila projekte za izvoz, a sa druge - iz interesa Srpske napredne stranke. To je i metaforično i praktično fotošopiranje stvarnosti.
Ništa bez eskadrile
Obećani su i borbeni avioni?
- Tek 2014. godine smo saznali da od toga nema ništa, a pritom, stalno se govorilo kako će Srbija nabaviti "manju količinu" tih aviona. U naoružanju svake vojske, ma koliko imala, ne postoji opcija "i imamo i nemamo". Tako je i za avione. Minimalna organizacijska količina sa kojom ratno vazduhoplovstvo može da organizuje obuku i osposobljava svoj kadar je eksadrila, a ona broji 12 ili 14 aviona.
Na šta konkretno mislite?
- Vučić je za Božić, na TV Pinku pokazivao samo fotošop fotografije koje nemaju nikakve veze sa stvarnošću, jer su ta sredstva daleko od trenutka kada mogu da uđu u naoružanje.
Iz budžeta Srbije za ovu godinu vidi se da će polovina novca Vojske otići za nabavku samo jednog helikoptera - Mi 17 V5. To je sve.
Valjda dva helikoptera, tako je dogovoreno 5. septembra u Moskvi?
- E sad sledi i najlepši deo fotošopirane stvarnosti. Od državnog sekretara u Ministarstvu odbrane smo čuli da će jedan helikopter kupiti Vojska, a drugi država. Tako smo saznali da nabavka vojne tehnike može da bude posao i vojske, ali i države, samo što mi nije jasno u čemu je razlika između države i vojske.
Kako je to moguće?
- Istina je da je planirano da oba helikoptera kupi jedna druga organizacija, a kada je to propalo, niko nije smeo da kaže zašto je taj dogovor propao, pa nas sada lažu. Pošto se već "utrkujemo" i poredimo sa Hrvatima, istine radi, hrvatsko Ratno vazduhoplovstvo već ima 24 helikoptera koji Srbija kupuje od 2012. godine.