Poglavlja otvaraju i Savamalu
Vlast u Srbiji nema baš mnogo razloga za slavlje zbog otvaranja poglavlja 23 i 24 jer će od sada pravosuđe i borba protiv korupcije biti pod velikom lupom Brisela. "Vesti" su već pisale da će EU posebnu pažnju posvetiti aferama poput nesreće vojnog helikoptera, noćnog rušenja Savamale i još nekim "političkim" procesima i pritiscima na pravosuđe.
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević ukazuje da će nerešene afere i sudski postupci biti pod budnim okom Evropske komisije. Akcentira da će u tom procesu veliku ulogu imati srpsko civilno društvo, odnosno udruženja i organizacije koje treba da ukažu na kršenje vladavine prava.
- Otvaranjem poglavlja Srbija ulazi u drugu fazu, kada će EU veću pažnju posvećivati konkretnim slučajevima, prvenstveno u sferi borbe protiv korupcije i potom izvoditi zaključke o napretku - pojasnio je Antonijević.
Otvaranje ovih poglavlja, kako je navela predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević, podrazumeva da će EU do detalja pratiti proces ispunjenja evropskih standarda u srpskom pravosuđu.
Manje priče, a više rezultata
Milan Antonijević ističe da će se posebno kontrolisati primena zakona, što će dovesti do toga da imamo pravosuđe koje funkcioniše, nezavisno sudstvo, jednaku pravdu za sve i poštovanje ljudskih prava. U borbi protiv korupcije treba da bude manje priče, a više presuda - objašnjava Antonijević.
Od Srbije se očekuju vidljivi rezultati, posebno kod korupcije na visokom nivou poput hapšenja i suđenja bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu.
EU insistira da u rad na poglavlju 23 budu uključena udruženja građana, posebno strukovna. Međutim, prema rečima naše sagovornice, sudijska dužnost je izgurana iz ovog posla.
- Ministarstvo pravde nam je reklo da treba da iznesemo mišljenje i predloge u akcionom planu za poglavlje 23. Uradili smo analizu i predloge, da bi nam oni uručili novu verziju i dali svega tri dana za izjašnjavanje - otkriva Boljevićeva i dodaje da ništa od predloga Udruženja nije uneto u taj plan.
To je, kaže, neozbiljno i predstavlja nipodaštavanje sudijske profesije. Boljevićeva ne zna da li je Ministarstvo pravde u međuvremenu počelo da sarađuje sa Forumom sudija, udruženjem koje je osnovano u oktobru prošle godine.