Evropa ne odustaje: Evo šta Srbija treba da uradi
EU ohrabruje Srbiju da intenzivira sprovođenje reformi u ključnim oblastima kao što su pravosuđe, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, sloboda izražavanja i mediji, a očekuje dalju normalizaciju odnosa sa Prištinom i usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU. To su osnovni zaključci poslednjeg izveštaja Federike Mogerini o Srbiji. Ove dve poslednje stavke su za Evropu verovatno i najvažnije, pa se iza tog usklađivanja spoljne politike kriju sankcije Rusiji, a normalizacija odnosa sa Prištinom, ma svi znamo šta i to znači.
U svom izveštaju o prioritetima zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU za 2016. godinu, šefica evropske diplomatije Federika Mogerini kaže da se od Srbije očekuje da u okviru svog pregovaračkog procesa akcenat stavi na pitanja iz oblasti vladavine prava. U izveštaju se podseća da je Srbija u julu ove godine otvorila dva nova pregovaračka poglavlja 23 i 24, koja se odnose upravo na vladavinu prava.
Pročitajte još:
* A kako će Srbija odgovoriti na ucene iz Brisela?
"EU ohrabruje Srbiju da iskoristi pozitivan trenutak i intenzivira zakonodavne reforme, kao i njihovu efikasnu primenu u ključnim oblastima, kao što su reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, sloboda izražavanja i medijske slobode", navodi se u izveštaju koji je Mogerinijeva podnela u ponedeljak, tokom sastanka Saveta ministara spoljnih poslova EU u Luksemburgu.
Izveštaj ukazuje na činjenicu da vlasti u Srbiji posebnu pažnju moraju da posvete punom poštovanju osnovnih prava, uključujući tu zaštitu najranjivijih grupa, posebno Roma, kao i efikasnu primenu zakona o zaštiti nacionalnih manjina na celoj teritoriji Srbije, ali i da odgovore na probleme diskriminacije na bazi seksualne orijentacije i polnog identiteta.
EU u tom dokumentu podseća da je premijer Aleksandar Vučić na izborima u aprilu dobio jasnu podršku za nastavak puta evrointegracija Srbije, uz napomenu da nova Vlada mora da se fokusira na ključne reforme.
"Važno je da Srbija zadrži konstruktivan pristup kada je reč o susednim zemljama i ostane pozitivno angažovana na saradnji u regionu. EU će, u okviru pregovaračkog procesa, nastaviti da traži od Srbije progresivno usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Unije", stoji u izveštaju o prioritetima spoljne i bezbednosne politike EU za 2016. godinu.
Kada su u pitanju politička stabilnost i bezbednosni činioci na Zapadnom Balkanu u 2016. godini, EU među prioritete ubraja i normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova.
Napominje se da proces normalizacije odnosa mora da se nastavi "u dobroj veri", uz insistiranje da obe strane primene sve dogovoreno u okviru dijaloga.
"Očekuje se da se nastavi sa sastancima na najvišem nivou između Beograda i Prištine, uz posredovanje visoke predstavnice. Posle izbora i u Srbiji i na Kosovu imamo novi impuls u tom procesu. Dalji napredak u primeni svih dogovora iz dijaloga ostaje osnova za napredak njihove evropske perspektive", kaže se u izveštaju Federike Mogerini.
U dokumentu o spoljnoj i bezbednosnoj politici EU i njenim prioritetima u 2016. godini, posebno se naglašava važnost saradnje EU i zemalja Zapadnog Balkana kada je u pitanju rešavanje migrantske krize, ali i borba protiv terorizma. Zaključuje se da sveobuhvatna regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi ostaju od suštinskog značaja za stabilnost i evropsku perspektivu Zapadnog Balkana.