"Srbija neće još dugo moći da balansira između Rusije i EU"
U Beogradu već odavno ponavljaju da nameravaju da razvijaju bliske odnose sa EU i NATO, ali ne odustaju ni od odnosa sa Rusijom, prenosi dopisnik ruskog "Komersanta" sa Balkana Genadij Sisojev.
"Pre početka pregovora sa Srbijom Evropska unija je upoznala Beograd sa svojom novom strategijom za Balkan. Srbija je upozorena da su glavni izazov za praćenje kursa EU njeni odnosi sa Rusijom, odnosno da se podrazumeva da Srbija učestvuje u evropskoj politici sankcija", navode ruski portali.
Početkom jula vodeće evropske zemlje, a pre svega Nemačka, izvršile su pritisak na Hrvatsku koja je blokirala pregovore sa Srbijom. Tako je omogućeno dalje kretanje Beograda u pravcu EU. Početku pregovora sa Srbijom je prethodio još jedan važan događaj. Krajem prošle nedelje Evropska unija je predstavila Beogradu svoju novu strategiju za Balkan koja će zameniti sličan dokument od pre 13 godina.
Tom prilikom je Natali Toči, savetnica Federike Mogerini izložila glavni uslov za Beograd:
Pročitajte još:
* "Proruske snage u Srbiji slave smrt EU... Da li su poranili?"
"Odnosi sa Rusijom su glavni izazov za Srbiju sa tačke gledišta podudarnosti u spoljnoj politici. Srbija mora svoju politiku u sferi odbrane i bezbednosti da usaglasi sa politikom EU, a to se odnosi i na veze sa Rusijom. Pravila su jasna - kao kandidat za članstvo u EU, Srbija mora da se pridržava pravila EU i da uvede sankcije kada je to neophodno".
"Odbijanje Beograda da uvede sankcije protiv Rusije je veoma smanjilo usaglašenost srpske politike sa kursom EU. To je priznao tokom prezentacije strategije i šef srpske diplomatije Ivica Dačić. Kako je rekao, 2013. godine nivo usaglašenosti je dostizao 99%, a danas – nešto više od 60%", navodi Genadij Sisojev.
Upućeni izvor "Komersanta" kaže da srpske vlasti shvataju da će pre ili kasnije EU strogo zahtevati od Beograda da uvede antiruske sankcije i da je jedinstvena mogućnost da se izbegnu negativne posledice poboljšanje odnosa Rusije i EU.