Borba za premoć: NATO i Rusija tresu Evropu
Odnosi Rusije i Severnoatlantske alijanse nastavljaju da padaju ka najnižem nivou još od kraja Hladnog rata, a posle samita u Varšavi situacija je još napetija. Naime, posle odluke lidera država NATO na nedavno održanom samitu doneli odluku o raspoređivanju dodatnih vojnih trupa na ruskoj granici, najviše u Poljskoj i baltičkim zemljama, tenzije su se povećale.
U Moskvi su podsetili na to da Rusija i NATO imaju potpisani dogovor iz 1997. godine prema kom je zapadnoj vojnoj alijansi zabranjeno da povećava broj vojnika u blizini ruskih granica.
Pročitajte još:
* NATO okupirao Evropu: "Ako jedna članica bude napadnuta, odgovorićemo svi kao jedan"
* "NATO se sprema za nuklearni rat, Rusija mora da odgovori! Evo i kako"
U Briselu se, međutim, pravdaju time da ti novi bataljoni imaju isključivo odbrambenu funkciju. NATO je najavio i povećanje vojske u Rumuniji i Bugarskoj.
Rusija, s druge strane, raspoređivanje vojske, veći broj vojnih vežbi blizu njenih granica i postavljanje raketnog štita - vidi kao opasnost.
Ubrzo posle samita, Rusija je u nekoliko gradova sprovela vežbe strateških ratnih snaga. Oko 400 jedinica vojne tehnike, uključujući sisteme "Topolj", "Topolj M", "Jars" obavili su vojne zadatke. Do kraja godine Strateške raketne snage će uraditi više od 40 štabnih i oko 20 komandno-štabnih vežbi, i oko 50 taktičkih i taktičko-specijalnih vojnih vežbi, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Tenzije između zemalja NATO i Rusije traju od početka sukoba u Ukrajini. Od tada često dolazi do incidenata sa ruskim vojnim avionima na vazdušnom prostoru zemalja NATO i napetih susreta u međunarodnim vodama, naročito u Crnom, Baltičkom i Severnom moru.
Kamen spoticanja između dve sile je i Balkan, jer i Rusija i Zapad žele da imaju kontrolu nad zemljama koje još uvek nisu članice EU i NATO.