Jasna računica: Srbija daje, Zapad uzima… I traži još
U vreme kada Srbija želi da se dokaže i pokaže, da svima jasno stavi do znanja da je deo Evrope i sveta, sa svih strana tog sveta stižu različiti zahtevi. Stalno od nas nešto traže, zahtevaju, pritiskaju... A onda su naši "američki partneri" zaključili da nije u redu da Srbija stalno daje nešto, pa su rešili da i oni nama nešto podare i pruže. A kad su dobro promislili šta je to Srbiji u ovom momentu stvarno neophodno, zaključiše da je najbolje da nam pošalju dvojicu zatvorenika iz Gvantanama. I nisu to bilo kakvi zatvorenici, da ne pomislite slučajno da su nam uvalili nešto, taman posla.
A koga je to Srbija sada ugostila? Za domaću javnost reč je o Mansuru Ahmedu Saadu al Daifiju iz Jemena i Muhamadiju Davlatovu iz Tadžikistana. Imena koja nama ništa ne znače i iz kojih ništa ne možemo da saznamo o njihovim aktivnostima. Međutim, oni malo bolje upućeni kažu da je jedan od njih zapravo Abdul Rahman Ahmed, visokopozicionirani komandant Al Kaide, specijalista za obuku samoubica. Drugi je, pak, Omar Hamzajavič Abdulajev, takođe prošao specijalizovane terorističke obuke Al Kaide, bio veoma aktivan na područjima Avganistana, Pakistana, Čečenije I Rusije…
U istom stroju uz Amerikance
Pročitajte još:
* "Islamisti bi mogli da napadnu Srbiju zbog zatvorenika iz Gvantanama"
* Ameri nam uvalili komandante Al Kaide i trenere samoubica
* Dačić objasnio zašto su zatvorenici iz Gvantanama dobri za Srbiju
Domaća javnost bila je najpre šokirana informacijom da nam stižu zatvorenici iz Gvantanama. Cela situacija je od samog starta bila pokrivena velom tajne. Tako smo dobili inoformaciju da su oni stigli, pa onda niko ni od zvaničnika nije bio siguran jesu li stvarno došli ili tek treba da ih očekujemo. Naravno, pojavilo se i pitanje bezbednosti, pa dok pojedini stručnjaci tvrde da naši novi gosti nisu pretnja za Srbiju, neki upozoravaju da prijem zatvorenika može da izazove akcije ekstrmističkih organizacija, pošto se Srbija priključila američkoj borbi protiv terorista.
Ipak, možda je najjasniju poruku poslao stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević. On je upozorio da je odluka Vlade Srbije da primi dva povratnika iz američke vojne baze Gvantanamo prilično nepromišljen čin, pun bezbednosnog rizika i sigurno nije doprinos u rešavanju humanitarnih pitanja, kako to predstavljaju izvori američke vlade. On je dodao da Srbija nije ni obaveštena o tome šta i koga je dobila, a dobila je terorističku pretnju najvišeg nivoa.
A dok stručnjaci upozoravaju, Aleksandar Vučić poručuje da, dok je on premijer, Srbija će biti deo sveta. Još se usudio da njihov dolazak uporedi sa tragedijama koje su poslednjih dana potresale Srbiju, pa je rekao da "nisu kontrolisali zlikovce u Žitištu i Zaječaru", ali gosti iz Gvantanama će biti pod stalnim nadzorom. A, ako je 17 zemalja Evrope moglo da prihvati zatvorenike, što se samo u Srbiji podiže toliko buke oko ove odluke Vlade?
Šta ćemo sa "spavačima" i mudžahedinima?
Premijer bi ipak mogao da razmisli o tome da je ceo svet u osetljivoj fazi. Teroristi ne biraju ni mesto ni vreme da delaju, a njihove akcije promiču i najboljim svetskim bezbednosnim agencijama i obaveštajnim službama. A kako će Srbija da se bori sa njima? Vučić, takođe, mora da bude svestan da džihadisti uvek nađu način da stupe u kontakt sa svojim regrutima, mora ozbiljno da shvati upozorenja koja već godinama stižu, da najveća opasnost preti od takozvanih "spavača", kojih ima svuda.
Na kraju, valjda je svestan da, kada kažu da je Balkan rasadnik džihadista, tu se prvenstveno misli na Kosovo, Sandžak i susednu nam BiH. Nije tajna da su nam nekad "uvaljivali" mudžahedine, da bi "završavali" stvari u regionu. Da li je pametno da sada Srbija prihvata potencijale teroriste, i to baš u momentu kada su napadi džihadista u Evropi sve češći?
Nije to vredno, jer, nećemo mi i Amerikanci nikada biti prijatelji. Džaba nas uveravaju da je prijem zatvorenika iz Gvantanama važan za razvoj dobrih odnosa sa SAD-om. Odnosi će biti dobri, sve dok Srbija radi šta joj se kaže. Iako je Viktorija Nuland poručila da Srbija može da bude dobra i sa Vašingtonom, i sa Moskvom, znamo da ćemo im biti mnogo draži ako uvedemo sankcije Rusiji. Iako od nas traže dijalog sa Prištinom, znamo da se iza toga krije zahtev za priznavanjem nezavisnosti južne srpske pokrajine. Korak po korak, kako je poručio i izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister.
Zato, bolje da prestanemo da maštamo, nema tu ljubavi, biće kao i dosad, Srbija će da daje, Zapad da uzima. I traži još…