Vučić pregrizao jezik
Prvo bombarduje, pa savetuje Srbiju, objavio je britanski "Gardijan" početkom prošle godine šokantnu vest da je bivši britanski premijer Toni Bler dodao Srbiju na listu zemalja koje mu plaćaju za njegove savete, uprkos tome što je bio jedan od glavnih zagovornika njenog bombardovanja.
Ovaj Britanac koji je dva puta krojio istoriju Srbije, 1999. kao agresor i 2015. kao savetnik Vlade Srbije, sada je i zvanično razotkriven kao inicijator svrgavanja predsednika Iraka Sadama Huseina, razaranja te zemlje i sa rukama u krvi od ubijenih 179 britanskih, 4.500 američkih vojnika i 100.000 Iračana.
Bler je bio ključni čovek za nagovaranje Zapada da krene u bombardovanje i SR Jugoslavije i Iraka, podseća analitičar Cvijetin Milivojević i kaže da se on time i javno hvalio, pa su Vlada Srbije i Vučić znali koga uzimaju za savetnika.
- To govori koliko nemaju samopoštovanja ni ličnog, što je njihov problem, ali ni prema funkciji koju obavljaju, pa tako ni prema državi Srbiji - ističe Milivojević u izjavi za "Vesti".
Zaštita moćnika
Milovan Drecun sumnja da će Toni Bler odgovarati za zlodela, bez obzira na objavljeni izveštaj "Istraga o Iraku" koji potvrđuje njegovu odgovornost. To, kaže, zavisi od političke zaštite onih s kojima je krenuo u rat.
- Bio bi presedan da neko poput Blera sedne na optuženičku klupu i odgovara za zločine, s obzirom da je bio marioneta geopolitičkog uređivanja Bliskog istoka onih struktura koje su izazivale ratove da bi preuređivale teritorije i otimale nacionalne resurse - kazao je Drecun.
Ukazuje da je Blerovo savetovanje Vlade na nivou interne komunikacije bilo prodaja magle, pošto Vlada već plaća na stotine stručnjaka koji se bave time.
- Govorilo se da je neko platio, da su to investitori iz Emirata bitni Srbiji, ali ako ne košta Vladu, košta državu, jer je savetnik glavni lobista bombardovanja, pa je bilo i nedostojno i suludo angažovati ga - kaže Milivojević.
Kao jednog od najodgovornijih za izuzetno brutalne, zločinačke akcije u Iraku, ali i prema SR Jugoslaviji 1999, Blera vidi i vojni analitičar i poslanik naprednjaka Milovan Drecun.
Radi ko šta hoće
- Pre nekoliko dana se srpski premijer zaklinjao u nemačku kancelarku Angelu Merkel iako je i njena zemlja učesnik u bombardovanju SRJ i zagovornik otimanja 15 odsto teritorije iz sastava Srbije. On ne sme da se zaklinje ni u Vladimira Putina iako priličan broj građana Srbije pokazuje simpatije za Rusiju, ali kada nema kriterijuma javnog mnjenja, radi ko šta hoće - ocenio je Cvijetin Milivojević.
- Bler je bio i najglasniji ratnohuškač agresije na obe države, odgovoran za njihovo razaranje i pogibije ljudi, ali i za smrt britanskih vojnika. Svesno je radio na obmani međunarodne zajednice i pripremi bombardovanja SRJ - kaže Drecun za "Vesti".
On ukazuje da se ne sme zaboraviti da su od iračkog rata profitirale upravo britanske firme, jer se u tamošnjoj štampi pojavljivao podatak da su u prvih godinu dana obnove Iraka prihodovale 600 miliona dolara.