Srbiji rampa zbog afera
Brisel je Srbiji ponovo prolongirao otvaranje poglavlja 23 i 24 u pridruživanju Evropskoj uniji, dajući istovremeno zeleno svetlo za napredak Crnoj Gori i Turskoj.
Mada zvanično provejava stav o krivici Zagreba zbog tri uslova Beogradu, pa i Londona koji zbog Bregzita iz tehničkih razloga nije glasao, prema saznanjima "Vesti" iz diplomatskih izvora, rampa Srbiji spuštena je zbog nerešavanja krupnih slučajeva poput rušenja Savamale i afere "Helikopter", ali i pitanja Kosova i odnosa sa Rusijom.
- Prolongiranje za Srbiju uz paralelni napredak Podgorice i Ankare na putu ka EU jasan je znak da je neko u istom danu kažnjen, a neko nagrađen. Hrvatsko "ne" je tome samo poslužilo, jer da je pravih pritisaka na Zagreb zaista bilo, zvaničnici te zemlje bi popustili - pojašnjava naš izvor ukazujući da se poglavlje 23 upravo odnosi na pravosuđe i temeljna prava. Svoje tvrdnje argumentuje i pitanjem "kako to da je situacija sa Bregzitom zasmetala napretku Beograda, a nije Podgorice i Ankare?"
Konfuzija u Beogradu
Članovi srpske vlade ne kriju gnev zbog izostanka konsenzusa u Briselu. Šef diplomatije Ivica Dačić kaže da je šokiran ponašanjem Brisela. On smatra da je EU ponizila Srbiju i da bi Beograd trebalo hitno da preispita spoljnu politiku. Ministar za rad Aleksandar Vulin se slaže da treba razmisliti o spoljnopolitičkoj orijentaciji i smatra da je odluka EU više pitanje odnosa Brisela prema Beogradu, nego stava Velike Britanije i Hrvatske. Ministar pravde Nikola Selaković ne vidi razloge za blokadu, a ministarka za EU integracije Jadranka Joksimović veruje u zeleno svetlo narednih meseci.
Uz opasku da Brisel nije naveo razloge blokiranja Srbije, nekadašnji sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević, kaže za "Vesti" da je očito da je politika prema Srbiji drugačija.
- Moguće da je to posledica bliskosti s Rusijom. Ako je to razlog, onda treba da razmislimo da li da nastavimo ka EU, jer treba sa svima da sarađujemo - tumači Ivošević koji ne krije da je nezadovoljan ponašanjem Brisela prema Beogradu.
Ovaj stručnjak smatra i da se EU ponela neiskreno i bez kriterijuma.
- U srpskom Ustavu piše da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, a znamo da smo Briselskim sporazumom pristali da se u više oblasti sprovode tamošnji zakoni. Ako je tako neka nam EU kaže ne poštujete svoj Ustav, što je prvi uslov vladavine prava - tumači Ivošević koji je mišljenja da je reč o još jednoj političkoj ujdurmi.