Iz Alijanse tvrde: Ko neće u NATO, ne mora
"NATO ne vrbuje nove države za članice, želja za ulaskom u tu organizaciju odluka je pojedinačne države, Srbija ne traži članstvo, nema akcioni plan za članstvo, te, samim tim, razgovor o članstvu Srbije nije tema", izjavio je zamenik šefa Misije ambasade SAD Gordon Duguid.
- To treba jasno saopštiti građanima, jer preispitivanje debate u Srbiji pokazuje da u javnosti postoji određeni stepen konfuzije šta je NATO i kako sarađuje sa Srbijom - rekao je Duguid na konferenciji ''Zapadni Balkan i NATO pre i posle Varšavskog samita''.
Pročitajte još:
* Raste paranoja: Milićka na Vidovdan organizuje skup o NATO!
Duguid je precizirao da Srbija ima partnerski odnos sa NATO, da učestvuje u Partnerstvu za mir, što je, ocenjuje, obostrano korisno. Istakao je da postoje druge zemlje u Evropi koje uživaju jači partnerski odnos sa NATO, a isto ne žele da budu članice i kao primere naveo Švedsku, Irsku, Finsku, Austriju.
- Švedska je aktivnija u više NATO aktivnosti, nego neke države članice, ali čak i sa tim stepenom aktivnosti oni ne žele da pristupe NATO i to se poštuje. Dele iste evroatlantske vrednosti, uzajamno poštovanje i koristi od razgovora o zajedničkim vrednostima - kaže Duguid.
- Jasno smo rekli da su vrednosti neutralnosti poštovane i da je Srbija jasno dala do znanja da nije zainteresovana za ulazak - rekao je Duguid, ali napomenuo da neutralnost, međutim, ne znači neaktivnost, kao i da je put prema produktivnijoj saradnji sa NATO otvoren za Srbiju.
Duguid je rekao da saradnja sa NATO i dostizanje NATO standarda pomaže da se unapredi profesionalizam i standardi vojske u bilo kojoj zemlji i istakao da Srbija već ima određene prednosti zbog saradnje sa tom organizacijom, jer je, pored programa IPAP, njeno učešće u Partnerstvu za mir rezultiralo i projektom u okviru koga će biti uništena nebezbedna municija.
- Srbija je već pokazala veliki entuzijazam za partnerstvo sa NATO i odnos između NATO i Srbije će se razvijati, koristi za Srbiju će se povećati i srpske oružane snage će moći da koriste ono što budu naučile kroz svoje odnose sa NATO - ocenjuje Duguid.
Dodao je da je često skupo ispoštovati NATO standarde, te da postoje veći izdaci, jer vojska nije na nivou željenog NATO standarda i opreme, ali jednom kada država ispuni te standarde, troškovi za vojsku opadaju, a profesionalnost raste.