Srbija na Putu svile
Dolazak predsednika Kine Si Đinpinga u Srbiju, prvi posle 32 godine na tako visokom nivou, već je dobio kvalifikaciju "istorijski". Bogat program trodnevne posete kineskog predsednika, započete u petak popodne, ide u prilog takvoj oceni, pa ne čudi što se i zapadni, ali i ruski mediji detaljno bave dolaskom šefa moćne kineske države u malu balkansku zemlju.
Glavna dilema tih analiza je zašto baš u Srbiju i kakvu geostratešku poruku Peking želi da pošalje time što će njihov državni vođa čak tri dana provesti u zemlji koja ni po jednom aspektu - teritorijalnom, ljudskom, privrednom ili političkom nije uporediva sa azijskim džinom?
- Kina se opredelila za ekspanziju na Zapad, a Srbija je na kineskoj listi najpoželjnijih evropskih partnera, i Kina je spremna da ulaže novac u srpsku privredu i da kupuje infrastrukturne objekte kako bi povećala kapacitete za dalju ekonomsku ekspanziju na Zapad - ocenio je za "Sputnjik" Sergej Karaganov, počasni predsednik ruskog Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku.
Pročitajte još:
* Si Đinping stiže: Kinezi preko Srbije "napadaju" Evropu
Stanovišete ovog ruskog eksperta uklapa se u tezu jednog broja srpskih medija da se Brisel i Vašington dovijaju kako da tu dodatnu ekspanziju osujete, pa ovih nedelja intenzivno rade na destabilizaciji vlasti u Beogradu.
Prema tim tumačenjima, Zapadu ne odgovara pozicioniranje Srbije na kineskom Putu svile, a kao konkretan primer navodi se zabrinutost kako će na evropsko tržište čelika uticati prodaja Železare Smederevo Kinezima.
Srpski analitičari smatraju da Kina u slučaju Srbije akcenat stavlja na trgovinu i investicije, a manje na geopolitiku.
Kao i u slučaju Putina
Više od 5.000 policajaca, pripadnika bezbednosnih službi i vojske brinuće se o bezbednosti visoke kineske delegacije. Tokom boravka u Srbiji (od 17. do 19. juna), bezbednosne mere biće podignute na najviši mogući nivo, takozvani prvi stepen, kao što je bio slučaj kada su u Beograd dolazili Vladimir Putin i Angela Merkel.
- Srbija, zajedno s Mađarskom, spada u grupu zemalja koje za Kinu imaju geografski značaj, dok bi se o nekom geostrateškom značaju moglo pre razgovarati kad se analiziraju kineske investicije u Grčku ili Holandiju. Tako da, što se Srbije tiče, ti odnosi više spadaju u ekonomsko-finansijsku dimenziju, nego u političku - kaže za "Dojče vele" spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
Zainteresovanost nemačkih medija za dolazak kineskog predsednika u Srbiji je dodatno pojačana, s obzirom na to da Si Đinping dolazi u Beograd nakon što je pre pet dana u Pekingu primio njihovu kancelarku Angelu Merkel.
Nikolić: Sve će da procveta
Prvi čovek najmnogoljudnije države i druge ekonomije sveta u Beograd donosi 24 sporazuma, a napustiće srpsku prestonicu sa Ordenom Republike Srbije na velikoj ogrlici. Strateško partnerstvo sklopljeno pre sedam godina između Srbije i Kine potvrđeno je i dolaskom kineskog premijera na samit Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, održanom prošle godine u srpskoj prestonici. Akcenat se ovog puta stavlja na posetu kineskog predsednika Železari Smederevo.
- Sve će da procveta posle ove posete druga Si Đinpinga jer vrlo dobro znamo da ono što je dogovoreno pred predsednikom Kine više niko u Kini ne može da spreči - ushićeno je prokomentarisao predsednik Srbije Nikolić za kinesku agenciju Sinhua.