"Srbiju na putu ka EU koči Rusija, a ne Hrvatska"
Srbiju na putu ka EU koči velika bliskost sa Rusijom, a ne hrvatski zahtevi, rečeno je za "Danas" u diplomatskim izvorima u Briselu i Beogradu.
Kako mogu Crnogorci...
Pred Srbijom je i dalje niz otvorenih pitanja koje Hrvatska, Bugarska, Rumunija, ali i baltičke zemlje, kada je reč o ostalim poglavljima mogu stavljati na dnevni red tokom procesa pregovora i usporavati ga.
Sagovornici "Danasa" navode primer Crne Gore koje veoma brzo otvara poglavlja, i navode da je u njoj potpuno drugačiji politički stav, jer se Podgorica distancirala od Moskve i samim tim sebi omogućila brzo otvaranje vrata i EU i NATO.
Josip Juratović, poslanik nemačke Socijaldemokratske partije u Bundestagu, kaže da mu je izrazito drago što se Hrvatska saglasila da bude otvoreno poglavlje 23 u pregovorima Srbije sa EU. On kazuje da je ovim otvaranjem poglavlja Srbija "napravila veliki korak na putu integracija u EU, za koji Srbija i zemlje u regiji nemaju alternativu, a koji ujedno znači mir i prosperitet celog Zapadnog Balkana".
Tanja Fajon, poslanica grupe socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu, navodi za "Danas" da "svakako" pozdravlja dogovor koji je sa Hrvatskom postignut.
- Evropska unija ne bi nikada smela da bude poligon koji se koristi za rešavanje bilateralnih pitanja ili nerešenih pitanja iz prošlosti. To je u neku ruku i odraz nerazumevanja ideje EU. Mislim da svi težimo ka ujedinjenju, slozi i solidarnosti, ne ka naglašavanju razlika i nadmoći. Volela bih da se poglavlje 23 što pre otvori i da Srbija snažnim korakom zakorača prema usvajanju pravne tekovine na ovom području - konstatuje Fajon.
Ona naglašava da je kao izvestilac iz senke svoje političke grupe u EP nastaviti da deluje "u pravcu da se ubrza put Srbije prema EU, međutim ponavljam da u velikoj meri to zavisi i od dinamike kojom Srbija sprovodi reforme i unapređuje zakone".