Berlinske igre sa Srbima sa Kosova
Da bi putovali u EU, Srbi sa Kosova moraju da zatraže vize u stranim ambasadama u Prištini, ali Nemačka je odlučila i da im tu mogućnost, bar privremeno, ukine. Pasoši Srba sa prebivalištem u Gračanici ili Šilovu, izgledaju slično kao i za ostale građane Srbije, osim što piše da ih izdaje "koordinaciona uprava". Otkako je Kosovo proglasilo nezavisnost dešavalo im se da kada odu po vize, službenici u ambasadi traže da predaju kosovski, umesto srpskog pasoša, a Nemačka je prva država koja je i ozvaničila takav stav.
Pre više od dve nedelje, na sajtu nemačke ambasade u Prištini osvanulo je da ne viziraju srpske pasoše Srbima sa KiM, te koje izdaje "koordinaciona uprava". Istovremeno, na internet stranicama ambasade Nemačke u Beogradu obaveštavaju građane da po vizu moraju kod njihovih kolega na Kosovo.
Problemi i sa papirima
Osim problema sa pasošima, Srbi koji viziraju pasoše u Prištini imaju i druge probleme. Dešava se da ambasade neće da prihvate izvode o platnim primanjima, kao i Penzionog fonda, ukoliko je reč o radnicima koji su na platnim spiskovima budžetskih ustanova Republike Srbije.
U nameri da sazna da li je to zabranjeno Srbima sa KiM da posete tu zemlju, redakcija "Vesti" se obratila 16. marta, Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke. Zatražili smo odgovor na pitanje gde Srbi sa Kosova mogu da dobiju vize, pod kojim uslovima i mogu li uopšte da putuju u Nemačku?
Konkretan odgovor nismo dobili. Portparol ministarstva spoljnih poslova, Hajnrih Hube, brzo je otpisao da je bio zauzet zatvaranjem kancelarije u Turskoj, i da će "brzo" odgovoriti. Umesto objašnjenja, ambasada Nemačke u Prištini, nakon toga je ipak promenila objavljeni propis o viziranju pasoša.
Sada stoji da "lica koja imaju srpski pasoš moraju da zatraže vizu za ulazak u šengenski prostor", a ukoliko je njihovo prebivalište na Kosovu za to je zadužena nemačka ambasada u Prištini.
Pročitajte još:
* Tretman Kosova po nemačkom receptu?
* "Ne bih se kladio da će snovi da vam se ostvare"