Evo kako je izgledalo prvo Šešeljevo saslušanje
Haški tribunal danas (31. mart) će izreći prvostepenu presudu lideru Srpske radikale stranke (SRS) Vojislavu Šešelju, bez njegovog prisustva. Mi se podsećamo kako je to izgledalo 2003. godine, kada je lider radikala prvi put izašao na sud.
U obrazloženju odluke, koje je potpisao sudija Mandiaje Nijang, navedeno je da će presuda biti izrečena uprkos odsustvu optuženog, ne zato što se njegovo prisustvo ne zahteva, već zato što on odbija da bude prisutan i što srpske vlasti ne primjenjuju adekvatna sredstva da ga na to primoraju.
Pročitajte još:
* Šešelj: Baš me briga za presudu
* Šešelj: Bruno Vekarić je hrvatski špijun!
Tribunal je bio pozvao Šešelja da pisanim putem obavesti sud da li želi da prati izricanje presude iz Beograda putem video-linka. Šešelj je rekao da ne želi da komentariše odluku suda u Hagu sve dok je ne dobije u pisanoj formi, i to na srpskom jeziku, prenose beogradski mediji.
Lider SRS Vojislav Šešelj dobrovoljno se predao Hagu u februaru 2003. godine, a prvi put se pred sudom pojavio 26. februara 2003. godine. Prvobitna optužnica je podignuta 14. februara 2003. godine, a iako se već deset dana kasnije našao iza rešetaka operativna optužnica je objavljena tek 7. decembra 2014. godine.
Na suđenju lideru SRS 2012. godine, tužioci su tvrdili da su dokazali krivicu po svih devet tačaka optužnice za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH. Tužioci su zatražili da vođa radikala bude osuđen na 28 godina zatvora, a Šešelj je zahtevao da bude oslobođen.
U završnoj reči, tužilac Matijas Markusen navodio je da je Šešelj "govorom i propagandom mržnje" počinio progon Hrvata iz Vukovara i vojvođanskog sela Hrtkovci. Optužnica, u tri tačke, Šešelja tereti za zločine protiv čovečnosti progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportaciju i prisilno premeštanje.
U šest tačaka, Šešelj je optužen za kršenje zakona i običaja rata, ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine.
Lider radikala je u pritvoru Haškog tribunala proveo gotovo 12 godina, od februara 2003. godine, pa sve do novembra 2014. kada je pušten da se brani sa slobode zbog lošeg zdravstvenog stanja.
Evo kako je izgledalo njegovo prvo pojavljivanje na sudu: