Kako Srbija da ubrza put ka EU?
Da bi ubrzala pristupanje EU Srbija mora da nastavi u pravcu tekuće strategije privrednog razvoja i izgradnjom jače privrede, poručuju iz Svetske banke.
Potpredsednik Svetske banke za Evropu i centralnu Aziju napominje da će reforma javnog sektora biti jedan od ključnih elemenata.
- Reforma skupog javnog sektora biće jedan od ključnih elemenata, naročito sprovođenje reformi u zdravstvu, obrazovanju i socijalnoj zaštiti, gde je Srbija slabija u poređenju sa zemljama sličnog nivoa prihoda - naveo je Miler tokom posete Srbiji. On je dodao da to jeste izazov, ali je takođe i ključno za konkurentnost Srbije, dugoročno gledano.
Inače, Miler je u petak završio svoju prvu trodnevnu posetu Srbiji, a dugogodišnja saradnja između Srbije i Svetske banke na pitanjima privrednog rasta i stvaranja novih radnih mesta bila je u centru pažnje ove posete, navodi se u saopštenju Svetske banke.
Pročitajte još:
* Poražena srpska politika na Kosovu
* Zorana objasnila: I šajkača i laptop!
Potpredsednik SB je tokom boravka u Srbiji imao priliku da se upozna sa dubokim strukturnim reformama koje zemlja sprovodi u saradnji sa Svetskom bankom i drugim razvojnim partnerima.
Svetska banka pohvalila je vladu za napore u rešavanju pitanja vezanih za preko 140 javnih preduzeća koja su bila u procesu restrukturiranja više od jedne decenije, i predstavljala veliku prepreku investitorima koji su dolazili u zemlju.
Najveća preduzeća glavna briga
Međutim, kako se navodi, ostaje zabrinutost po pitanju najvećih preduzeća iz ove grupe koja još uvek treba da se reše.
Naglašena je i potreba za preduzimanjem narednih koraka u restrukturiranju komunalnih preduzeća, kao što su Srbijagas i EPS, i saobraćajnih, poput železnice. Istaknuto je da su u ovim preduzećima zastupljeni najjači interesi koji se protive reformama, tako da ovaj proces predstavlja i dalje izazov.
- Napori da javna komunalna i saobraćajna preduzeća postanu finansijski održiva usko su povezani sa rešavanjem pitanja najvećih preostalih komercijalnih društvenih preduzeća, zbog dugovanja koja društvena preduzeća imaju prema njima - rekao je Miler.
On je dodao da otvaranje održivih javnih komunalnih i saobraćajnih preduzeća koja dobro posluju nije samo neophodno u fiskalnom smislu, nego je, takođe, ključno i za cilj koji Srbija ima da bude regionalni lider u povezivanju i ekonomskoj integraciji.
- Stoga je ovaj proces od prvorazredne važnosti za vladinu šansu za uspeh u transformaciji srpske privrede - istakao je Miler.
Razviti privatni sektor
Delegacija Svetske banke ponovo je naglasila da je paralelno sa sprovođenjem reformi u javnom sektoru za Srbiju važno da oslobodi potencijal nedovoljno razvijenog privatnog sektora kroz stvaranje dobre klime za investicije, podsticanje inovacija, i zapošljavanja.
“Srbija je preduzela nekoliko pozitivnih koraka u pravcu rešavanja fundamentalnih pitanja vezanih za poslovnu klimu, poput dozvola za izgradnju, lakoće plaćanja poreskih obaveza, unapređenja uknjižbe nepokretnosti,” primetio je Miler.
U narednom periodu biće neophodna veća usredsređenost na sudske postupke, odluke i izvršenja kako bi Srbija bila privlačnija destinacija za investitore.
Proširivanje pilot projekata koji promovišu inovacije i transfer tehnologije takođe će omogućiti da Srbija iskoristi svoj najjači potencijal- sposobne i tehnološki potkovane mlade radnike, navodi se u saopštenju Svetske banke.