Rogozin ne odustaje: Da je Jugoslavija imala S-300...
Da su Jugoslavija, Irak i Libija imali S-300 niko u Savetu bezbednosti UN ne bi morao da laže kako bi izmislio razloge za upad - napisao je na svom Tviter nalogu potpredsednik Vlade Rusije Dmitrij Rogozin.
Rogozin je ovo istakao i pre mesec dana prilikom posete Beogradu i na sastanku sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, prenose beogradski mediji.
If Yugoslavia,Iraq and Libya had had S-300, no one at the UNSC would've had to lie making up a reason for intrusion https://t.co/xGm8zDVZE8 — Dmitry Rogozin (@DRogozin) February 20, 2016
Rogozin je tada Vučiću poklonio maketu ovog protivvazdušnog sistema i prvi put rekao da 1999. godine ne bi bilo "razrušenih zgrada po Beogradu i Srbiji" samo da smo imali S-300.
Potpredsednik Vlade Rusije je, takođe, istakao da će razmotriti tehničke detalje zahteva Srbije o nabavci naoružanja i sistema protivvazdušne odbrane S-300 iz te zemlje.
Rogozin je tada rekao da se Rusija ne meša u bezbednosna pitanja Srbije, koja kako je poručio, ima pravo da nabavlja visoko efikasno neofanzivno naoružanje.
- Kako Srbija procenjuje svoju bezbednosnu situaciju je njeno lično pitanje, mi samo razmatramo tehničke detalje - ukazao je Rogozin.
Svi žele S-300
Popularnost protivvazdušnog sistema S-300 svakodnevno raste u svetu, pa mnoge zemlje čekaju u redu za kupovinu ovog oružja.
Ruski zenitni raketni sistem S-300 postao je veoma poznat na samom početku 90-ih godina prošlog veka. Upravo tada je ovaj kompleks počeo da se prikazuje u različitim salonima oružja, a o njegovim mogućnostima se pojavila masa publikacija.
S-300 sam određuje parametre kretanja vazdušnog objekta: njegovu udaljenost, brzinu, visinu i smer, kao i kojoj državi pripada i stepen opasnosti koji može doneti. S-300, takođe, može da gađa ciljeve koji lete iz bilo kog pravca, a njegov kompleks istovremeno može da pogađa šest ciljeva s navođenjem po dve rakete na svaki od njih.
S-300 je odličan u tome da efikasno brani objekte i vojsku od bolo kakvih napada iz vazduha.