Troše budžet na "gorile"
Srpska javnost zatečena je informacijom da su do pre nekoliko dana bivši premijeri Vojislav Koštunica i Mirko Cvetković, godinama po odlasku sa vlasti imali 24-časovno državno obezbeđenje.
Ako je verovati medijima koji tvrde da aktuelnog ministra zdravlja Zlatibora Lončara čuvaju agenti BIA, premijerovog brata Andreja Vučića vojna jedinica "Kobre" koja je čuvala i bivšu ministarku pravde Snežanu Malović, nameće se pitanje ko i kako o tome odlučuje u siromašnoj zemlji koja steže kaiš na penzionerima.
Bivši zamenik načelnika državne bezbednosti Zoran Mijatović kaže za "Vesti" da je u njegova doba, 2001. godine obezbeđivano samo deset ljudi.
- MUP je čuvao ministra policije i šefa javne bezbednosti, a danas se u državi koja se hvali demokratijom čuva 80 ljudi. To pokazuje da je Srbija postala država apsurda u kojoj se ne zna ni ko je čuvan, ni prema kom osnovu. Bajagi se vrše bezbednosne procene, a radi prema ličnom nahođenju, jer nema zakona koji reguliše tu oblast - pojašnjava Mijatović.
On kaže da je uprava za obezbeđenje nekada imala 20 ljudi, a danas stotine, koliko ima i vozila za čuvanje raznih ličnosti.
Mijatović podseća da je protivzakonito vojska čuvala ministarku pravde i da se o tome dugo ćutalo.
- Sada smo čuli i da ministra zdravlja čuva BIA koja bi trebalo da obezbeđuje samo načelnika i zamenika te službe, šalje se policija u domove zdravlja, ne znam ko će čuvati građane na ulici - pita Mijatović.
On ističe da je zakon neophodan, ali "pošto nijedna vlast neće da ga donese", obezbeđenje ostaje i bivšim i sadašnjim funkcionerima.
- Suština je da niko sebi neće da umanji privilegije, obezbeđenje je postalo stvar statusa i prestiža - zaključio je Mijatović.
Odbili zaštitu
Iako je zaštitnik građana Saša Janković dobijao ozbiljne pretnje, odbio je obezbeđenje. Zoran Mijatović kaže da se u vreme vlade Zorana Đinđića smatralo da uz predsednika i premijera treba da se štiti i čelnik parlamenta.
- Predsednik Skupštine bio je Dragan Maršićanin, ali je on to odbio - otkriva Mijatović