Evropa zatvara granice 1. marta
Evropska unija zatvoriće granice za izbeglice iz ratnih zona država Bliskog istoka 1. marta. Zatvaranje granica za izbegle biće postepeno sprovođeno, najpre za izbeglice iz Iraka, potom Avganistana i na kraju i iz same Sirije.
- Pokazne vežbe procesa potpunog zatvaranja granica se već odvijaju između Slovenije i Hrvatske, kao i između Srbije i Makedonije - saznaje beogradski list "Danas" iz izvora u Briselu, bliskih Evropskoj komisiji.
Prema njihovim rečima, to praktično znači da je uveliko počelo strogo profilisanje izbeglica.
- Da li su iz ratne zone; da li su članovi njihovih porodica već na teritoriji Evropske unije; provera dijalekata, strožija kontrola dokumenata... To su mere koje se već sprovede - napominju izvori lista.
Ono što je nadležnim institucijama EU nejasno u vezi sa planovima država regiona je plan i program prihvata izbeglica u zemljama Zapadnog Balkana.
Da li Vučić zna na šta se obavezao?
Izvori lista kažu da je objava Srbije da je pripremila 6.000 mesta za izbeglice, nejasna, kao i to da li je državni vrh Srbije razumeo sistem za zaštitu i pomoć izbeglima, jer je premijer Srbije Aleksandar Vučić govorio da će se Srbija pridružiti sistemu kvota.
- Prema sistemu EU, to praktično znači direktan prijem izbeglica iz Sirije, Turske, ili neke druge države. Međutim, Srbija se još nije izjasnila kako i odakle će preuzimati izbeglice - napominju diplomatski izvori.
Kako ističu, za Srbiju i Makedoniju spremnost za prijem izbeglica podrazumeva ljude koji su se eventualno "zaglavili" na tranzitnoj ruti ka državama članicama EU, što, kako ocenjuju, "nije poenta i ne predstavlja učestvovanje u sistemu kvota, o čemu je Aleksandar Vučić u nekoliko navrata govorio".
Iz Komesarijata za izbeglice "Danas" je dobio odgovor da se do broja od 6.000 izbeglica, koji bi se mogli zadržati u Srbiji, a za koje Vlada Srbija priprema smeštaj, usled mogućeg zatvaranja granica, došlo na osnovu podataka o prosečnom prolazu raseljenih iz ratnih područja kroz Srbiju.