Raseljene Srbe nema ko da brani
Interno raseljeni Srbi, korisnici besplatne pravne pomoći, ostali su bez advokata koji će ih zastupati pred kosovskim sudovima. Redakciji "Vesti" obratilo se nekoliko porodica o čijim životnim mukama i komplikovanim procesima pred sudovima u Peći, Prištini i Prizrenu je naš list već pisao. Obavestili su nas da na ročištima u februaru i martu nema ko da ih brani. Ironija je da je novac za besplatnu pravnu pomoć Evropska unija odavno obezbedila, ali zbog procedura on i dalje stoji u budžetu Republike Srbije.
Svim stranama koje imaju veze sa projektom besplatne pravne pomoći uputili smo isto pitanje - kome Srbi koji imaju ročišta u narednim danima da se obrate? Niko nam nije dao konkretan odgovor.
Korisnici besplatne pravne pomoći su najugroženije porodice sa KiM koje već deceniju i po biju bitku za svoja imovinska i druga prava. Praksa je pokazala da ishod tih procesa zavisi više od pravničke snalažljivosti, a manje od zakona i propisa.
Strpljenje
U Kancelariji za Kosovo i Metohiju su ponovili da se projekat besplatne pravne pomoći finansira iz sredstava EU u saradnji sa nadležnim institucijama.
- Očekujemo da će izbor organizacije koja će vršiti besplatnu pravnu pomoć biti obavljen uskoro - naveli su u toj kancelariji.
U Delegaciji EU u Beogradu kažu da su na vreme odvojili novac kako bi se projekat nastavio tamo gde je i stao. U julu prošle godine završen je poslednji krug finansiranja, dakle, pre sedam meseci. Međutim, tender za organizacije, odnosno advokate, raspisuje Ministarstvo finansija i on do danas nije završen.
- Obezbedili smo novac za nastavak projekta iz kontingenta EU, on može da se nastavi bez ikakvog vakuuma. Mi ne vodimo postupak izbora kome će biti dodeljena sredstva, već se raspisivanjem tendera bave službe Vlade Srbije - kažu za "Vesti" u Kancelariji EU u Beogradu.
I Ministarstvo finansija skreće pažnju da je Delegacija EU "oborila" tender. Oni ističu da je Sektor Ministarstva za programe iz sredstava EU zadužen za ocenjivanje ponuda i ugovaranje, aprila prošle godine saopštio spisak ponuđača koji su ušli u uži krug.
- Na osnovu svojih ingerencija, Delegacija EU je zvanično obavestila Sektor o nedostacima u proceduri i predložila pokretanje nove - kažu u Ministarstvu.
Tenderski postupak je otkazan sedam meseci kasnije, tek u oktobru 2015. godine, a ponovljeni postupak je u toku:
Pročitajte još:
* Novi šamar Srbiji, sledi "ćebovanje"
* Kosovsko pravosuđe nije "u vinklu": Robijom teraju Srbina od ognjišta
- Građanima neće biti uskraćena besplatna pravna pomoć, već će im biti na raspolaganju nakon završetka ponovljenog postupka, koji je u završnoj fazi. On se sprovodi prema propisanim procedurama i pravilnicima - pojašnjavaju u Ministarstvu.
Znači, Srbi sa Kosova treba samo da se strpe. Od 2008. godine do 2015. advokati na projektu besplatne pravne pomoći bili su anažovani na oko 6.000 slučajeva u kojima su davali savete, zastupali klijente na sudu i pisali podneske.
Bez imena
Redakcija "Vesti" odlučila je da ne objavi imena porodica koje su nam se javile. Naši sagovornici skrenuli su pažnju da su pojedini kosovski sudovi, kad su saznali da Srbi nemaju advokata, zakazivali čak tri ročišta tokom meseca. Isti sudovi, inače, zakazuju ročišta jednom ili dva puta godišnje.