Avioni poleću, a vozovi prolaze
U Briselu se danas nastavlja dijalog između Beograda i Prištine, a dve delegacije će predvoditi premijeri Aleksandar Vučić i Isa Mustafa. Sudeći po stavovima dve strane, za dnevni red se ne može reći da je dogovoren. Beograd najavljuje da će se razgovarati o formiranju Zajednice srpskih opština, ključne za opstanak Srba, i osuđujućoj presudi Oliveru Ivanoviću.
- Idemo da razgovaramo o onome što smo dogovorili 25. avgusta prošle godine - izjavio je juče srpski premijer, potvrđujući svoj put u Brisel.
Na drugoj strani, zamenik ministra spoljnih poslova Kosova Petrit Selimi tvrdi da će se pričati o telekomunikacijama, letovima između Prištine i Beograda i, možda, o železnicima.
Sudeći po izjavama, zajednička tačka dnevnog reda sa kojom su saglasne obe strane, jeste uspostavljanje redovne avio- linije između Beograda i Prištine. Šta će ona doneti i kome će više koristiti pitali smo Marka Jakšića iz Patriotskog bloka?
Kako Ujka Sem kaže
Prethodnih dana kosovski premijer Isa Mustafa je uslovljavao svoj dolazak na nastavak dijaloga sa davanjem vizne liberalizacije građanima Kosova. Do popuštanja je došlo nakon što je u Evropskom parlamentu usvojen SSP i nakon posete američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Hojta Brajana Jia. Šta je američki zvaničnik poručio štićeniciima u Prištini, RTV Dukađini ne otkriva, osim da su to dve stvari koje su prevagnule kod Mustafe da se pojavi u Briselu.
- Ovde je reč o jednoj drugoj dimenziji, a ne o uspostavljanju saobraćajne veze, što bi u normalnim okolnostima svako mogao da pozdravi. Radi se o još jednom kamenčiću na tasu stvaranja još jedne albanske države na Balkanu. Srbi sa Kosova i Metohije nisu ni ranije putovali iz Prištine za Beograd avionom i obrnuto, a neće ni sada biti korisnici te buduće linije - uveren je Jakšić.
Patriotski blok sa severa Kosova koji čine DSS, Dveri, Stara Srbija i Pokret srpsko-slovenskog prijateljstva "Grigorije Stepanovič Ščerbin", smatra da Beograd predvođen sadašnjim premijerom Vučićem ne ume da pregovara i odbrani interesa Srbije na Kosmetu.
Biće kako Priština hoće
Petrit Selimi tvrdi da Beograd nije predlagao da se u Briselu razgovara o kulturnoj baštini, sve dok Kosovo nije apliciralo za članstvo u Unesku. Ovaj zamenik ministra spoljnih poslova Kosova poručuje da se o kulturnoj baštini neće ni razgovarati sve dok Kosovo ne postane član Uneska, što on očekuje 2017. godine kada će, kako je izjavio za N1, biti obezbeđena tri glasa koja su im prošli put nedostajala.
U otvorenom pismu premijeru i njegovih čestih izjava "da Srbiju čekaju nepopularni potezi i teške odluke", Patriotski blok upozorava Vučića da je međunarodna zajednica sve manje zainteresovana za njegove "naknadne" zahteve.
"Da ste umeli da pregovarate, odnosno da ste imali slobodu da pregovarate, Vi ne biste u ime Srbije dali sve, odnosno pristali na ukidanje srpskih institucija, pa onda moljakali da se Srbiji vrati bar nešto od jednostavno predatih nadležnosti. Trebalo je prvo obezbediti interese Srbije i njenog Kosova i Metohije čvrstim garancijama", ističe se u otvorenom pismu Vučiću.
Nebo nad pokrajinom
Ako bude sastanka, teme će biti - Zajednica srpskih opština, odnosno usvajanje izvršne uredbe Vlade u Prištini o njenom osnivanju, kao preduslov za dalju normalizaciju; potom, sloboda kretanja, preciznije - upotreba registarskih tablica; i na kraju, avio-linija Beograd - Priština, ali ne i pitanje kontrole donjeg sloja vazdušnog prostora pošto je to pitanje teritorijalnog integriteta trajno rešeno Rezolucijom 1244 iz Kumanova", rekli su "Danasu" sagovornici bliski Vladi Srbije.
Podsećamo da nebo nad Kosovo nakon suspenzije 1999, od prošle godine ponovo kontroliše Beograd.
- Mi Srbi sa Kosova smo uvereni da će Vučić ko zna koji put da objavi da je napravio pobedu nad Prištinom, a u stvari radi na stvaranju još jedne albanske države na Balkanu - tvrdi Jakšić.
Posle osuđujuće presude Oliveru Ivanoviću, kada je vođa Građanske inicijative dobio devet godina zatvora bez da je proglašen krivim za ubistvo Albanaca, šef vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić, poručio je da je reč o crvenoj liniji i da međunarodna zajednica "Srbiji treba da pruži dodatna uveravanja da dijalog ima smisla". Nastavak dijaloga se, međutim, nastavlja na Savindan, sa gorkim ukusom da je "prkos" pojedinih zvaničnika Beograda bio za unutrašnju upotrebu.