Srbi pre za savez sa Rusijom nego za EU
Istraživanja javnog mnjenja u Srbiji pokazuju da je za savez sa Rusijom 20 odsto građana više nego za članstvo u EU, odnosno da ulazak u Evropsku uniju podržava 15 odsto a savez sa Rusijom 33 odsto građana. Najviše je onih koji su za to da Srbija ostane neutralna - više od 35 odsto.
Ako u istraživanju pitamo da li ste za to da Srbija uđe u političko-ekonomski savez sa EU, Rusijom, Kinom ili SAD, ili ste za to da ostane neutralna - vidimo da je podrška EU 15 odsto, podrška Rusiji 33 odsto, a da je preko 35 odsto onih koji bi da ostane neutralna, tvrdi Đorđe Vukadinović iz "Nove srpske političke misli".
On je naveo i da podrška Evropskoj uniji opada blago, ali kontinuirano.
- Iz istraživanja u istraživanje beležimo pad i ta podrška je sad ispod 50 odsto. Važan nalaz je da evroskepticizam raste. Kod onih koji su za EU, to je široka, ali dosta plitka podrška. Evroskeptici su sve radikalniji, oštriji i čvršći u svom uverenju, dok je od ovih plus-minus 45 odsto koji su za EU samo polovina čvrsto opredeljena, navodi Vukadinović.
Kolebanje zbog prevrtljivosti naprednjaka
Pročitajte još:
* Srbi razapeti između Rusije i EU: Kome će se prikloniti?
Građani su, prema njegovim rečima, dosta kolebljivi jer je SNS od evroskeptične postao evroreformska stranka i njihovi birači se povode za liderom jer lider kaže da treba ići u Evropu.
- Oni se u istraživanjima izjasne da jesu "za", ali prema odgovoru na sva druga pitanja se vidi da su vrlo blago i tanko evroreformski usmereni i da bi bio dovoljan jedan mig i poziv lidera da ponovo promene tabor.
Predstavnik "Ipsos stratedžik marketinga" Srđan Bogosavljević navodi da je, u ovom trenutku, prema njihovim istraživanjima, podrška EU integracijama Srbije negde oko 47 odsto.
- Kad govorimo o broju onih koji te integracije pozitivno ocenjuju on varira oko plus-minus 25 odsto. To je čvrsto jezgro koje je uvek za Evropu i to se nikad nije ni menjalo. Većina ispitanika vidi Evropu kao neku šansu budućnosti, a ne kao šansu za sebe i to, naravno, stvara tu plitkoću podrške. Tačno je da raste broj onih tvrdih evroskeptika - dodao je on.
Malo evrofanatika, najviše neutralaca
Vukadinović, međutim, ističe da kad pitate građane da li ste za ulazak u EU ili podržavate najtešnje veze i savez sa Rusijom - savez sa Rusijom ide 20 odsto preko Evropske unije.
- Znači, veća je podrška savezu sa Rusijom, šta god to značilo, nego podrška ulasku Srbije u EU. Beležimo i veliki korpus građana koji su i za jedno i za drugo. Ali, ako im kažemo - ukoliko biste morali da birate, to je pitanje koje smo u poslednje vreme ubacivali: "Da li ste za to da Srbija uđe u političko-ekonomski savez sa EU, Rusijom, Kinom ili SAD, ili da ostane neutralna" - onda vidite da zapravo tih tvrdih evrofanatika ima 15 odsto, da je podrška Rusiji 33 odsto i da je preko 35 odsto onih koji bi da ostane neutralna.