Slaviša iz Orahovca: Osećamo se izdano
"Poslednjih nekoliko meseci učestale su provokacije usmerene ka Srbima koji žive u gornjem delu Orahovca. Napadana je crkva Uspenja presvete Bogorodice koja je sabirno mesto za svih 350 meštana koji su i dalje ostali tu da žive i dele sumornu kosovsku svakodnevicu. Nastavilo se lomljenjem šoferšajbne na automobilu čiji je vlasnik Srbin, a svaki dan se suočavamo sa provokacijama. Recimo, stalno kroz naš deo grada prolaze automobili iz kojih se pušta glasno albanska muzika. Cilj svega toga je zastrašivanje preostalih Srba na prostoru Orahovca, ali i celog Kosova i Metohije", kaže za "Vesti" Slaviša Grković - Žungul, meštanin srpskog dela grada, koji se sveo na svega nekoliko ulica.
Tu Slaviša živi sa suprugom i troje školske dece.
- Teška je budućnost kada preko leta samo moja deca ostaju u Orahovcu, jer nemamo gde da odemo, ističe on.
I tih nekoliko srpskih ulica, svake godine su sve kraće. Jedini način da se zaustave napadi i provokacije usmerene ka Srbima je da Srbi prestanu da prodaju imanja Albancima, smatra Slaviša Grković.
- Jedino da Srbi ne prodaju kuće. Rešenje je i da vlada Srbije otkupi preostale srpske kuće koje su na prodaju, i da te kuće daju socijalno ugroženim porodicama koje žive u Orahovcu. Ali i da Kosovska policija angažuje veći broj pripadnika srpske zajednice.
Slaviša je nedavno izazvao pometnju među meštanima Orahovca i onih koji su rodni grad napustili kada je na društvenoj mreži "fejsbuk" postavio fotografiju kuće sa koje se vijorila albanska zastava. Stigao je da veliki broj komentara na račun Srbina koji je prodao kuću u centru srpskog dela Orahovca.
- Mislim da prodaja nije rešenje. Nije dobro za preostale Srbe u gornjem delu Orahovca. Nema opravdanja za bilo kog ko je prodao kuću u našem delu grada, isključiv je Slaviša. Oni koji su imali razloge morali su da odu, a mi se osećamo izdano jer smo ostali na vekovnim ognjištima. Na žalost, do sada je naša država trebalo više da ulaže u opstanak Srba u Orahovcu, ali i južno od Ibra.
Zbog svega ovoga, naš sagovornik nije optimista kada je reč o povratku Srba u rodni grad.
- Teško da će se vratiti. Prosto ne verujem, jer ako se ovako nastavi sa provokacijama, sa uzurpiranjem imovine... Jedino, ako sa sprovođenjem ovog Briselskog sporazuma nešto ne krene na bolje.
Pomoć Srba iz dijaspore
Ukoliko bi Srbi iz centralne Srbije ili dijaspore odlučili da kupe neku od kuća u našem delu grada, to bi nam puno značilo, kaže Slaviša Grković: - Tada bismo osetili da neko zaista misli na nas.