Sada naoružavamo i teroriste?!
Taman kada se po zapadnim medijima završilo provlačenje vesti kako su teroristi u Parizu 13. novembra koristili automatsku pušku proizvedenu u Kragujevcu, britanska agencija Rojters objavila je priču o anonimnom Srbinu, predstavljajući ga kao balkanskog ratnog veterana koji ilegalno prodaje oružje teroristima.
U razgovoru za Rojters, "Nemac" kako glasi ratno ime ovog Srbina, negira da on lično švercuje oružje, ali priznaje da poznaje ljude koji mogu da ga isporuče u bilo koji deo Evrope. Britanska agencija pretpostavlja da je oružje kojim su teroristi izvršili napad u Parizu, najverovatnije stiglo "utabanim stazama kojima balkanski gangsteri već decenijama naoružavaju mafije evropskih zemalja".
Potom podseća da je Rob Vejvrajt, šef policijske agencije Europol prošle nedelje upozorio Evropski parlament o realnoj opasnosti da se teroristički napadi ponove i da bi oni najverovatnije bili izvedeni pomoću oružja koje je stiglo sa Balkana.
Da li su u talasu straha od terorizma, Balkanci ponovo najlakše mete za etiketiranje, te se u zapadnom javnom mnjenju indirektno sugeriše slika o "lošim Srbima" koji su ponovo deo negativne priče?
- Niko ko je ozbiljan ne može Srbiju da optuži ili dovede u vezu sa terorizmom. Koliko je terorističkih napada učinjeno oružjem koje je proizvedeno u SAD! To gde je oružje proizvedeno nije nikakav pokazatelj. Jugoslavija je oružje izvozila u više od 50 zemalja - kaže Zoran Dragišić, profesor na beogradskom Fakultetu bezbednosti.
Podsetimo da je Milojko Brzaković, direktor fabrike Zastava oružje potvrdio da je
više komada oružja koje su koristili islamisti 13. novembra proizvedeno u kragujevačkoj fabrici, ali pre raspada bivše Jugoslavije. On je naveo da su posle raspada bivše SFRJ sve zaraćene strane mogle da prodaju preostalo oružje.
Brzaković je istakao da sada u Srbiji nijedan proizvod fabrike Zastava oružje ne može biti isporučen "bez dozvole države Srbije".
Ipak, agencija Rojters podseća da je teroristički napad u Parizu usledio svega nekoliko sati nakon što je francuski ministar unutrašnjih poslova predstavio akcioni plan za sprečavanje trgovine ljudima i oružja.
Mašta dilera
Neimenovani policijski službenik iz Srbije, otkrio je za Rojters da se u najboljem slučaju otkrije svega 30 odsto švercovanog oružja. On je naveo primer da su carinici imali slučaj sa muškarcem koji je tvrdio da je muzičar. Od prtljaga nije imao ništa osim harmonike, ali je pretresom ustanovljeno da je u rezervoaru švercovao 20-ak pištolja. Mašta švercerima ne nedostaje, pa je bilo pokušaja da se pištolj sakrije u sendvič.
- Trgovina oružjem je takođe teroristički akt - ustvrdio je on tog dana, dodavši da se čitavi arsenali vojnog naoružanja, koje je stiglo sa Balkana i iz bivšeg sovjetskog bloka, nalaze u rukama evropskih mafija.
Jednom rečju, sugeriše se da za terorističke napade nisu dovoljni samo osvetom vođeni islamisti, već i beskrupulozni trgovci oružjem koji su locirani, pre svega, u zemljama Balkana i nekadašnjeg SSSR.
Odbrana ironijom
Na prosečnog srpskog građanina ovako upakovane priče deluju kao deo istog medijskog spinovanja o dobrim i lošim momcima iz 90-ih. Zato se brane ironijom, poput jednog komentatora sa interneta:
"A, ekipa jedne televizijske kuće razgovarala je sa čovekom iz američke vlade koji kaže da su oni sami srušili bliznakinje, da podržavaju veliku Albaniju zbog toga što za njih diluju heroin po Evropi, da su stvorili ID, da nisu sleteli na Mesec, da su ubili Kenedija...".