Srbija nastavlja politiku otvorenih granica
Podatak da je jedan učesnik terorističkog napada u Parizu s migrantskim talasom prošao kroz Srbiju nametnula je niz pitanja Vladi u Beogradu, a kod dela stanovništva dilemu da li za izbeglice sa Bliskog istoka treba i dalje ostaviti širom otvorene granice.
Izvršni direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović uveren je da je pogrešno migrante stavljati u kontekst terorizma jer oni upravo beže iz svojih zemalja od militantnih islamista.
Preko društvenih mreža već se širi suprotno mišljenje - da među migrantima postoje potencijalni teroristi koji bi, navodno, preko zime mogli biti zadržani u Srbiji. Državotvorni pokret Srbije s tim u vezi javno je postavio nekoliko pitanja, pored ostalih i šta će biti kada Srbija postane mesto trajnog boravka desetina hiljada migranata koji nezadovoljni zbog toga počnu da protestuju, kao i da li će srpske granice ostati otvorene kada se zatvore granice EU.
Ministar Aleksandar Vulin, koji je i koordinator Vladinog tima za pitanje migranata, izjavio je da će "Vlada preduzeti i dodatne mere da bi, usled novonastale situacije u Parizu, bezbednost bila još više pojačana i kad je u pitanju kretanje, ali i ulazak migranata".
Ministar ističe da je kroz Srbiju prošlo više od 490.000 izbeglica od početka migrantske krize i da suštinski nije moguće utvrditi ko je opasan, ali da je važno što ih Srbija sve evidentira, fotografiše i uzima otiske.
Premijer Aleksandar Vučić potvrdio je da je Srbija posle terorističkih napada u Parizu preduzela dodatne mere bezbednosti, da neće menjati dosadašnju "mudru i odgovornu" politiku, te da će pratiti situaciju na terenu i adekvatno reagovati.