Srpski policajci: Očajne majke bacaju bebe preko granične ograde
Očajne majke među izbeglicama i migrantima često na ulazu u prihvatni centar u Preševu na južnoj granici Srbije prebacuju svoju decu preko ograde ne bi li bar ona dobila hranu i sklonište od hladnoće.
Najdramatičnije bilo je pre par nedelja, kada je zasad najbrojniji talas migranata stigao do Srbije. Iz kolone od nekoliko hiljada migranata izdvojile su se majke i počele da prebacuju svoju decu staru od nekoliko meseci do šest-sedam godina, preko ograde kako bi se u centru ugrejala, osušila, pojela nešto toplo i popila čaj dok roditelji čekaju registraciju.
- Bilo je potresno gledati ih. Plakale su i majke i deca, ali znali su da nije bilo drugog rešenja. Ko zna šta bi se sa tom decom dogodilo da su ostala napolju, noću, na kiši i niskim temperaturama - priča za “Blic” jedan od radnika na prihvatu migranata koji je prisustvovao događaju.
Sva deca su, kako kaže, potom fotografisana kako bi roditelji, nakon što prođu registraciju, mogli da ih prepoznaju i ponovo se spoje sa njima.
Razdvajanje porodica
U Agenciji UNHCR-u nisu mogli da nam potvrde priču o “zaboravljenim bebama”, ali ističu da često dolazi do razdvajanja porodica.
- Dešava se često da jedan od članova porodice produži sam jer se proces registracije oduži. Dešavalo se i da su roditelji krenuli bez dece, pa smo ih onda bukvalno jurili da bismo im vratili decu - priča Mirjana Milenkovski iz UNHCR.
Desilo se, međutim, da su tokom jedne od takvih situacija dve bebe ostala same. Po njih niko nije došao. Srećom, naišli su policajci Slobodan Zlatanović i Rajko Popov.
- Gužve su ogromne, a prilikom obilaska terena, video sam ostavljenu bebu. Uzeo sam je i predao je UNHCR-u. Kako sam kasnije saznao, roditelji bebe su nakon dva-tri dana pronađeni u Šidu, ali ne znam kakva je njena dalja sudbina. Svakodnevne slike migranata su jezive. Nalazimo ih i u besvesnom stanju, gole, bose, izgladnele. Našu hranu često dajemo gladnoj deci. Najteže mi je kada vidim bosu i blatnjavu decu, odmah zamislim svoju decu u toj situaciji i ne znam šta bih radio da me snađe sudbina tih ljudi. Jezivo je - priča Zlatanović koji radi u Policijskoj stanici Kučevo
Zlatanović kaže da ne zna za akciju Sindikata zaposlenih policije koji je juče uputio dopise predsedniku i premijeru Srbije, kao i ministru policije sa predlogom da on i njegov kolega Rajko Popov, pripadnik specijalističke čete odreda Žandarmerije Novi Sad, budu javno pohvaljeni i nagrađeni zbog svoje humanosti i spasavanja života dve sirijske bebe.
- Nisam ja ništa neobično uradio. Bitno je da smo spasli dva mala života, što bi uradio svako normalan - smatra Zlatanović.