Srpska duša uzor Evropi
Retko se dešavalo da se u Evropi Srbija uzima za dobar primer, a upravo se to čini poslednjih nedelja kada se Brisel preispituje kako najbolje prići rešavanju velike migrantske krize. Kroz zapadne medije, ali i izjavama njihovih zvaničnika, Srbija se predstavlja kao država koja se u nemilim događajima najbolje snašla, ne odričući se humanosti i solidarnosti, dva principa na kojima treba da počiva ona stara, dobra Evropa.
Poslednji primer je slučaj srpskog policajca iz Preševa Redžepa Arifija kojeg je kamera Bi-Bi-Sija uhvatila u momentu dok u svom naručju očinski umiruje rasplakanog sirijskog dečaka. Slika koja je ubrzo osvanula na internetu uz veliki broj pozitivinih komentara zabeležena je u selu Miratovac, prvom odredištu izbeglica po izlasku iz Makedonije.
Pročitajte još:
* Novi talas: Preševo očekuje dolazak 23.000 migranata
* Neka se spreme: Nova izbeglička ruta preko BiH, Hrvatske i Slovenije
* Migranti ruše srpsku privredu
* CNN: Jedino se Srbija seća rata i prihvata izbeglice
* Reporter "Vesti" sa migrantima: Teško Evropi ako Sirija pukne
Redžep Arifi je ne hoteći postao junak dana, doveden je u Beograd gde je objašnjavao zašto je od umorne majke preuzeo uplakano dete i pokušao da ga smiri.
Ispričao je novinarima da je toga dana bio u redovnoj patroli u Miratovcu, da je bila velika gužva i da je dečakova majka bila umorna, zbog čega je on malo uzeo malog Amira i poigrao se sa njim. Skromni Arifi je dodao i da dnevno u taj deo Srbije dođe od 2.000 do 3.000 izbeglica i da se policajci uvek ponašaju na način kako je i on postupio.
Nevešt da se samoreklamira, njegov rođak Valjon je medijima ispričao da Redžep uopšte nije bio svestan toga da njegove slike gleda ceo svet na društvenim mrežama sve dok nije otišao u svoju stanicu, gde ga je o tome obavestio jedan od kolega.
Skromni policajac je očito bio zatečen što se normalnom ljudskom postupku pridaje toliki značaj, ali da je kojim slučajem video snimke nasilja nad izbeglicama u susednim zemljama sigurno bi mu bilo jasnije zašto je njegov gest postao sinonim za odnos srpske države i građana prema izbeglicama.
Zašto je Srbija postala lepo lice, a neke druge zemlje, poput Mađarske ili Makedonije, ružno naličje Evrope. Zašto i zagovornica NATO-a u Srbiji Jelena Milić ubere po koji plus od svojih ideoloških protivnika kada u svom stanu udomi majku sa decom iz Sirije ili kada Mikser haus od promotera pomodnih performansi postane mesto na kojem se izbeglice sa Bliskog mesta mogu obući, nahraniti i dobiti neophodna obaveštenja za snalaženje u Beogradu i na putu do Mađarske.
Posle sramnog postupka mađarske snimateljke koja je saplela jednog sirijskog izbeglicu sa detetom u ruci, a potom šutnula drugog nevoljnika i dete dok su pokušavali da probijaju kordon mađarske policije, juče je osvanuo ništa manje onespokojavajući snimak na kojem se vidi kako mađarski policajci, opremljeni šlemovima i higijenskim maskama, bacaju sendviče izbeglicama u jednom ograđenom prostoru.
Dobrom policajcu nagrada
Dirljivu fotografiju Redžepa Arifija najpre je na Tviteru objavila novinarka Bi-Bi-Sija Menvin Rana, uz prateći tekst: "Sirijci su puni hvale o srpskoj policiji. Kažu da su srpski policajci dobri i da su prvi koji se prema njima ne ponašaju kao da su životinje." A ko je Redžep Arifi? Čovek od nekih 34 leta, neoženjen, bez dece, kojem je otac poginuo u saobraćajnoj nesreći kada je imao samo šest meseci.
Ministar policije Nebojša Stefanović najavio da će Redžepa zbog pokazane humanosti nagraditi. Ministar poručuje da ga ne zanima da li je policajac Albanac, Srbin ili Mađar, jer je on pre svega srpski policajac i svojom humanošću je zavredio nagradu.
"Kao da hrane životinje u oboru, kao Gvantanamo u Evropi", kaže Austrijanac Aleksander Špricendorfer koji je u četvrtak uveče na Ju tjubu objavio snimak svoje supruge Mihaele.
Izbeglice iz Sirije, Iraka i Avganistana i ranije su se žalile na nehuman tretman u Grčkoj, Makedoniji i Bugarskoj. Ako su Bugarsku i mogli da zaobiđu, sa susednom Makedonijom je to neizvodljivo na ovoj ruti. A zašto se žale možda može da ukaže i najnoviji snimak koji je objavio je Plus info pozivajući se na Skaj njuz.
Obrenovčanka zna šta je kiša
U četvrtak je u Beogradu lilo kao iz kabla, i to je još jedna otežavajuća okolnost za izbeglice koje su se u srpskoj prestonici privremeno smestili na otvorenom, u parku kod železničke stanice. Kiša nije, međutim, sprečila ljude da im priteknu u pomoć i donesu suvu odeću i kabanice. Gordana Petrović iz Obrenovca je jedna od njih. Zajedno sa mužem i svekrvom donela je nešto garderobe, hrane, obuće.
- Znali da ćemo se vratiti svojim domovima, a ovi ljudi nemaju kuda da se vrate - rekla je Gordana.
Na njemu se vide pripadnici makedonske granične policije kako po pljusku izbeglice tuku pendrecima ne bi li ih sprečili da uđu u zemlju. Uz takve snimke i ko zna kakva još iskustva na terenu koja nisu zabeležana mobilnim telefonom i okačena na internetu, pred migrantima se postavljaju bodljikave žice i najavljuje slanje 4.000 mađarskih vojnika na granicu sa Srbijom.
Ipak, ako neko zna šta znači kada se etiketa lošeg momka kolektivno lepi celom jednom narodu i državi, zna to Srbija koja jednim delom još uvek ne može da poveruje da se njena slika u svetu polako menja nabolje jednim normalnim odnosom prema ljudima u nevolji.
Humani i stranci u Beogradu
Zamenik ambasadora Izraela u Beogradu Itaj Milner prethodnog vikenda pripremio je rođendansku proslavu, a od gostiju je zatražio da mu umesto poklona donesu pelene i kozmetiku za bebe i to je namenio izbeglicama iz Sirije. Stranci se takođe pridružuju dobrodošlici koju Beograd pruža izbeglicama, bez bojazni od policije i vlasti. Tako je kanadski kantautor Erik Mut odsvirao nekoliko svojih pesama migrantima okupljenim u parku kod Autobuske stanice, dok su oni igrali i snimali telefonima.Njeno opravdanje
"Ne zaslužujem da budem predmet lova na veštice, niti zaslužujem da mi prete smrću. Ja sam nezaposlena majka male dece koja je donela lošu odluku. Iskreno mi je žao", ovim rečima pokušala je mađarska snimateljka da opravda svoj neljudski gest kada je saplela i šutirala izbeglice. Ona odbacuje optužbe za rasizam i tvrdi da je reagovala u strahu kada su izbeglice probile policijski kordon.