Tači parama od narko mafije plaćao ulazak Kosova u UNESCO?
Para vrti gde burgija neće! Iako su pravo i pravda na strani Srbije, Kosovo je sve bliže članstvu u Unesku i to zahvaljući glasovima 47 država sveta koje su ovu temu stavile na dneni red glasanja pred ovom organizacijom.
Teško se može poverovati da su pojedine afričke ili karipske zemlje upoznate sa statusom srpskih svetinja u pokrajini Kosovo.
Ipak, poznato je da kosovska diplomatija koju vodi Hašim Tači funkcioniše po principu "Daš mi, dam ti“, a javna je tajna u diplomatskim krugovima da se za nezavisnost Kosova "lobiralo koferima“. Takav princip prelio se i na borbu pred Uneskom. Vlasti iz Prištine novac su zgrtale švercom, krijumčarenjem oružja, droge, cigareta i prodajom organa za šta su vođene brojne istrage, a rukovodstvo ove samoproklamovane države nalazi se na brojnim poternicama.
Ovaj zaključak proizilazi i iz razgovora s nekoliko bivših i sadašnjih diplomata.
- Na takvu trgovinu bile su spremne teritorijalno beznačajne države, poput nekih afričkih, karipskih ili onih ostrvskih u Tihom okeanu. Njih jedva možete da nađete na mapi, ali sada na primeru Uneska vidimo koliko su zapravo značajne, jer njihov glas u sistemu UN-a jednako vredi kao glas Rusije, Brazila, Argentine ili Kine. U slučaju afričkih zemalja posebno važi nepisano pravilo po kojem se pridobijanjem jedne zemlje dobija i njen uticaj na okolne. Ne treba da čudi što je kosovska diplomatija često putovala po raznim egzotičnim destinacijama, verovatno noseći pozamašne darove - objašnjavaju naši sagovornici.
I dok prljavi kosovski novac nalazi svoj put, Srbija nema fond za ovakvu diplomatiju.
- Znam pouzdano da je šef jedne takve države sasvim otvoreno zatražio 100.000 evra da čak promeni odluku kojom je njegov parlament ranije priznao nezavisno Kosovo. Kosovo različitim kanalima finansira svoje ciljeve. Međutim, naša zemlja trudi se da na principijelan način objansi svoje ciljeve - dodaje naš sagovornik.
Kada je država Antigva i Barbuda u maju ove godine postala 97. zemlja koja je priznala Kosovo, Hašim Tači je s pravom to prokomentarisao kao sjajnu vest, bez obzira na činjenicu da je reč o državici od svega 90.000 stanovnika. UN ima 193 članica. Kako je juče upozorio šef srpske diplomatije Ivica Dačić, sledeći korak Kosova, ukoliko bude primljeno u Unesko, mogao bi biti zahtev za prijem u Savet Evrope. On je rekao da zemlje koje nisu priznale Kosovo trpe velike pritiske. On je podsetio da se već javilo nekoliko velikih zemalja koji su u Unesku iskazale svoje, kako kaže, principijelno protivljenje neprincipijelnim stavovima.