Zbog uranijuma visoka smrtnost od raka u Srbiji?
Od bombardovanja je prošlo 16. godina, a Srbija je na prvom mestu u Evropi po smrtnosti od raka.
Ove brojke svake godine su sve gore, pa se postavlja pitanje da li su ovo posledice 15. tona bačenog osiromašenog uranijuma.
- Kod ljudi koji su bili neposredno izloženi, primećene su promene u hromozomima. A ako vam u krvi budu pronađene promene na homozomima i u ćelijama, onda je rizik od pojave raka kasnije tokom života mnogo veći - navodi Angelika Klausen.
Tokom 1999. godine gađano je područje pčinjskog okruga, Preševo, Medveđa, Bujanovac i gotovo celo područje Kosova.
Prve procene bile su da će stopa oboljevanja od malignih bolesti porasti za 15 odsto, a već sada je dostigla i više od 17 procenata. Godinama unazad, radiolog i profesor Medicinskog fakulteta u penziji Slobodan Čikarić prodrma javnost tvrdnjom da su ogroman porast obolelih i umrlih od raka u direktnoj vezi sa municijom od osiromašenog uranijuma.
Pročitajte još:
* NATO i dalje ubija našu decu
* Zašto je Srbija prva u Evropi po stopi smrtnosti od raka?
- Nije to velika količina, kad bi ona bila na jednoj gomili to je 186 gigabekerela ili 18.600 bekerela. Po jednom stanovniku države koja ima 10 miliona, dozvoljeno je konzumirati u vodi osiromašenog uranijuma 938 u toku godine. Mi smo došli do podataka da je uranijum kriv za 10.000. umrlih od raka - kaže Čikarić.
Po poslednjim zvaničnim podacima (za 2012. godinu) ukupan broj novoobolelih bio je 36.408, dok je umrla 21.269 osoba.
- Sam uranijum kao uranijum ne bi izazvao štetne posledice ukoliko ne dođe u organizam, međutim glavni putevi ulaska čestica u organizam jeste inhalatorni put, odnosno digestivni, unošenjem kontaminiranih namirnica ili vode - navodi profesorka biohemije Svetlana Žunić.
Svake godine, u Srbiji se otkrije 5.500 novih slučajeva raka na milion stanovnika. I po ovom podatku smo, nažalost, ispred ostatka sveta za koji je prosek dve hiljade novoobolelih na milion stanovnika.