Bošnjaci besni: Poziv da se izjasnimo kao Turci je otvorena provokacija
Jedan poziv, upućen nedavno putem pojedinih novopazarskih medija i portala da se građani tog dela Srbije izjasne kao Turci, napravio je pravu pometnju u najvećem sandžačkom gradu, a predsednik Udruženja Turaka u Srbiji Alija Šahović tvrdi da je on bio upućen samo građanima turskih korena. Sandžaklije su, međutim, taj poziv shvatili kao provokaciju.
Udruženje Turaka u Srbiji, formirano pre manje od godinu u Novom Pazaru, 27. jula je pozvalo građane da se registriraju u tom udruženju, a kako bi se formirala turska nacionalna manjina.
Šahović, kaže da je poziv uputio samo građanima turskih korena, kojih, kaže, u Srbiji ima veliki broj. Mnogi građani Novog Pazara i drugih delova Sandžaka, tvrde da je poziv bio upućen Bošnjacima, što su shvatili kao provokaciju, sa dubljim - skrivenim namerama, uperenim ka urušavanju bošnjačkog identiteta.
- Kunem vam se da smo pozvali samo one koji imaju turske korene - kazao je Alija Šahović za Al Džaziru, dodajući da on oseća turske korene u sebi, što "pokazuje poreklo njegovih predaka koji su u Sandžak došli sa anadolskih prostora".
- To nije istina. Poziv je poslat Bošnjacima. Da bi se formirala nacionalna manjina, potrebno je 300 registrovanih građana, a oni ih nemaju. Da ima toliko Turaka u Srbiji, kako Alija tvrdi, onda ne bi upućivao javni poziv putem medija. Osim toga, tom čoveku je nadimak Alija Nemac i to dovoljno govori da on ima krizu identiteta - odvratio je dr. Almir Muratović, predsednik Bošnjačke kulturne zajednice.
Sve za pare
U Bošnjačkoj kulturnoj zajednici takođe smatraju da je materijalna korist bila jedan od motiva za pokretanje ovakve inicijative.
- Ko god kaže da se oseća Turčinom - laže, samo se za pare prodaje - rezonuje Šefćet Bilalović.
Poziv upućen Bošnjacima?
Muamer Zukorlić, sandžački muftija i generalni sekretar Bošnjačke akademije nauka i umetnosti (BANU), takođe kaže da je poziv upućen Bošnjacima.
- Da, tako smo i doznali, jer su ljudi bili iznenađeni, uspaničeni. Mnogi su nas zvali, pitali, tražili savet i odgovor na pitanje zašto Bošnjake neko zove u Turke. Naravno da je pozvao Bošnjake, jer ovde ne postoji nijedan Turčin, čak ni statistički - kaže Zukorlić.
I Šefćet Bilalović sa Peštera je bio iznenađen pozivom.
- Ne može Bošnjak biti Turčin. Ja još nisam sreo ovde kod nas nekoga Turčina da živi, a kao turistu jesam. A puno naših Bošnjaka živi u Turskoj, pa oni nisu Turci, a sad ispade da smo mi ovde Turci, a oni tamo nisi - kaže on.
- Sudeći po informacijama iz medija i sami inicijatori su bošnjačke nacionalnosti i samim time, očigledno računaju na pripadnike bošnjačke nacionalne zajednice u Sandžaku za ovu rabotu. Osim toga, u Sandžaku nema etničkih Turaka. Koliko ja znam, ima nekoliko porodica etničkih Turaka u Preševskoj dolini, u okolini Bujanovca - kaže Esad Džudžo, bivši predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća, napominjući da on nema ništa protiv organiziranja turske nacionalne manjine u Srbiji.
"Turkizacija Bošnjaka"
Ono što je iznenadilo Bošnjake Novog Pazara jeste, kako kažu, činjenica da se preko naroda od kojeg očekuju najveću pomoć i smatraju najvećim prijateljem, pokušava izvršiti "turkizacija Bošnjaka" i stvaranje jedne manjine nauštrb druge.
- To je jako opasna ideja i brutalna agresija na biće i identitet bošnjačkog naroda u celini, a posebno u Sandžaku - kaže Muratović.
Džudžo smatra, objavila je Al Džazira, da je ova ideja dirigovana iz "velikosrpskih obaveštajnih krugova s ciljem umanjivanja kapaciteta bošnjačke nacionalne zajednice i narušavanja dobrih bratskih odnosa između bošnjačkog i turskog naroda, kao i odnosa Srbije i Turske".
I Muamer ef. Zukorlić ističe kako se iz ove inicijative mogu iščitavati rukopisi različitih politika i ideologija.
Nema dovoljno potpisa
Udruženje Turaka u Srbiji još nije skupilo 300 potpisa građana, neophodnih za formiranje turske nacionalne manjine.
- Bošnjake ovde stalno negde svojataju, zamišljaju ih kao švedski sto, kojem će da priđe ko hoće, kad hoće i uzme koliko hoće. Iako ovdašnji Bošnjaci iza sebe nemaju jaku nacionalnu državu, koja će da ih štiti, oni će se oduprijeti ovakvim pokušajima asimilacije, a budući da imaju svoj etnički, nacionalni i kulturni identitet - kaže on.
Neki građani Novog Pazara kažu da su ih iz Udruženja Turaka pozvali na prevaru, govoreći im kako će tako iz Turske dobiti pomoć i investicije, a da se oni, u zamjenu, trebaju odreći svog - bošnjačkog identiteta i izjasniti kao Turci.
- Nažalost, u vremenu velike nezaposlenosti i apatije, ovakve zloupotrebe su moguće - kaže Zukorlić.
Pročitajte još:
* Brutalna agresija na Bošnjake
* Zovu Bošnjake da postanu Turci
* "Sva deca rođena u Srbiji biće saučesnici genocida u Srebrenici"
Turske investicije kao motiv?
Iako je za srpske medije predsednik Udruženja Turaka u Srbiji Alija Šahović, između ostalog, kazao da je inicijativa pokrenuta kako bi se lakše došlo do turskih investicija, u razgovoru za Al Džaziru taj aspekt, kako se navodi, nije spomenuo.
- Naš motiv je određivanje pozicije Turaka u Republici Srbiji te uspostavljanje što boljih veza između turskog i bošnjačkog naroda u Sandžaku, ali i da postanemo važan faktor u jačanju međunacionalnih odnosa između Turske i ostalih nacionalnih zajednica u našoj zemlji - kazao je.
Šahović kaže da je zadovoljan odzivom građana i brojem upisanih, a Ćani Bilać, iz sela Bilača u Preševskoj dolini, navodi kako "u njegovom selu ima tridesetak kuća sa skoro 180 članova, da se svi deklarišu kao Turci i da su se priključili akciji".
Bošnjački lideri čitavu situaciju posmatraju kao "presedan u međunacionalnim odnosima u savremenoj istoriji" i najavljuju slanje protestnih nota i turskoj diplomatiji u Srbiji, i vlasti u Beogradu, a Bošnjake pozivaju da "odlučno odbace ovaj asimilatorski čin i ponižavajući projekat i ostanu dosledni svom nacionalnom identitetu".