Ugrožena bezbednost Bondstila ili regiona?
Nedavno je Ministarstvo odbrane SAD dodelilo 6,5 miliona dolara privatnoj firmi Tores da do 30. juna 2018. čuva američku bazu Bondstil na Kosovu. Tores pripada biznisu firmi vojnih veterana i invalida, a za bezbednosne usluge ima na raspolaganju preko 14.000 profesionalaca.
Mnogi se pitaju da li je ugrožena bezbednost Bondstila ili se Amerikanci spremaju za nova previranja u regionu?
Državni sekretar SAD, Džon Keri već je proglasio Balkan za "liniju vatre" u novom sukobu Zapada i Istoka, zaoštrenog nakon rata u Ukrajini.
Ruski akademik Elena Guskova je upozorila da je da se tokom leta mogu desiti teroristički napadi u Srbiji, Bosni i Makedoniji. Sa druge strane, poslanica u nemačkom Bundestagu, Sevimg Dagdelen strahuje da OVK namerava da terorističke napade proširi i na susedne zemlje, što se videlo i tokom krvavih događaja u Kumanovu.
Prvi načelnik Generalštaba makedonske armije, Mitre Arsovski kaže da je Bondstil praktično država u državi i da poseduje i nešto drugo.
- To je ogromna suma novca koja nije namenjena samo za zapošljavanje čuvara, već se verovatno radi i o obuci i preobuci kosovske armije. Postoje i druge stvari zbog kojih se stanje na Kosovu zaoštrava. Srbi ne popuštaju, niti žele da odstupe od rudnika Trepča. SAD ionako igra na albansku kartu u regionu, a tu je i seoba islamskog življa na Balkan i Evropu. To je deo globalne strategije SAD, koja želi da smiri EU, koja je počela da pruža otpor njihovim potezima - objašnjava general Arsovski.
Baza na "pravom" mestu
Mitre Arsovski smatra da je geografska pozicija Bondstila "simptomatična" jer je ta vojna baza izgrađena na jugu Kosova, između Srbije, Albanije i Makedonije. Podsećajući da Makedonija i Srbija nisu članice NATO, što im kvari drugi ešalon njihove bezbednosne strategije u regionu, general Arsovski ističe da Bondstil praktično pokriva i države koje nisu deo Alijanse.