Crkva sačuvala identitet Srba
Srpska dijaspora je ogroman i nedovoljno iskorišćen ljudski, politički i ekonomski potencijal, ocenio je u Beču Aleksandar Čotrić, predsednik delegacije Skupštine Srbije u Interparlamentarnoj skupštini pravoslavlja (ISP).
On je ocenio da su pripadnici srpske dijaspore nedovoljno zastupljeni u institucijama zemalja u kojima žive, iako u njima zauzimaju značajne pozicije u privrednom, kulturnom, obrazovnom i drugim segmentima života i rada.
- Naš nacionalni identitet među ljudima u dijaspori sve do novijeg vremena pretežno je oblikovala SPC, a tokom prošlog veka ona je bila praktično jedina integrativna ustanova i most između matične države i dijaspore - ocenio je Čotrić.
Crkva je, pored vere, čuvala nacionalnu kulturu i srpski jezik.
- Stoga je namera Republike Srbije da pomogne dijaspori i Srbima u regionu da se integrišu u lokalne sredine, ali i da se sačuvaju od asimilacije. Po tom pitanju država tesno sarađuje sa SPC, odnosno pruža joj svaku logističku podršku u njenoj verskoj, ali i kulturno-obrazovnoj ulozi - naveo je Čotrić.
Prema njegovim rečima, država Srbija pomaže i održavanje postojećih i formiranje novih odeljenja škola u okviru SPC gde se, uz već postojeću versku nastavu, sprovodi jedinstven standard obrazovanja dece emigranata definisan u strateškom dokumentu Vlade Srbije.
U svetu više od 1.000 hramova SPC
Srpska dijaspora je najbolje organizovana u okviru crkveno-školskih opština. SPC izvan Srbije danas ima 25 mitropolija i eparhija, više od 1.200 parohija, više od 1.000 hramova i oko 50 manastira.