Crkva gleda u Palatu pravde
Sabor SPC je u pat poziciji zbog suprotstavljenih mišljenja o smenjenom episkopu raško-prizrenskom Artemiju, koji je pod suspenzijom do završetka procesa pred građanskim sudom.
Sveti arhijerejski sabor SPC danas je nastavio zasedanje raspravom o kanonskoj odgovornosti privremeno razrešenog episkopa raško-prizrenskog Artemija Radosavljevića.
"Optužnica", za koju je bio zadužen vladika Fotije Sladojević, navodno sadrži blizu 30 stranica. Artemiju je taj dokument uručen 23. aprila, tri dana pred početak "crkvene skupštine" i on je tražio od patrijarha Irineja da arhijereji već na početku zasedanja o tome raspravljaju, ali je poglavar SPC to odbio.
Lukijan ne beži
Pošto je vrh SPC odbio da primi apel sa ovim zahtevima koji su potpisala 14.643 građanina Srbije, među kojima i 105 monaha iz Eparhije raško-prizrenske, u pauzama zasedanja episkopi, koji izađu u šetnju, zaobilaze demonstrante, osim Lukijana Pantelića.
Tako je, na primer, vladika Vasilije Kačavenda prešao na drugu stranu, dok timočki Justin šeta okolnim ulicama. |
To se tumači činjenicom da je Sabor u pat poziciji zbog suprotstavljenih mišljenja episkopa o Artemijevom slučaju, te je patrijarh odložio raspravu računajući da će vreme ublažiti podele.
Patrijarh je, saznaju "Vesti", tražio od Artemija da ubedi demonstrante pred Patrijaršijom, među kojima su i monasi, da se raziđu jer štete ugledu SPC, što je smenjeni episkop odbio tvrdeći da nema uticaja na organizatore protesta.
Patrijarh je na to odgovorio da je on "siguran u suprotno", posle čega je zavladala mučna tišina.
Kao jedan od kompromisa pominje se mogućnost da do završetka procesa pred građanskim sudom Artemije ostane pod suspenzijom i da se nakon toga njegov slučaj razmatra na Saboru.
Ima predloga i da se umesto vladike Atanasija Jevtića za administratora Eparhije raško- prizrenske postavi neko drugi, a da se Teodosiju Šibaliću zamrzne funkcija vikarnog episkopa, te da se ispita celokupno poslovanje u Eparhiji raško-prizrenskoj bez izuzimanja ijednog manastira ili crkve.
"Procurilo" je i da bi Sveti arhijerejski sinod pod patrijarhovim predsedništvom mogao da dobije četiri nova člana umesto sadašnjih vladika Irineja Bulovića, Grigorija Durića, Fotija Sladojevića i Amfilohija Radovića, iako samo Radoviću ističe mandat.
- Jedan broj vladika misli da Artemije treba kanonski da odgovara, jer ga smatraju, u zavisnosti od vrste propusta, neposredno i posredno odgovornim. Drugi su uvereni da nema mesta njegovoj kanonskoj odgovornosti, da je sve zasnovano na sumnjičenjima i insinuacijama, pa da zato treba poništiti odluku Sinoda o suspenziji i ispitati kanonska prekoračenja sinodskih ovlašćenja, kao i zadiranje "crkvene vlade" u nadležnosti "crkvene skupštine".
Postoje i episkopi koji smatraju da je reč o inkvizitorskom političko- ekumenističkom odstrelu vladike Artemija po nalogu iz sveta, da je vrh crkvene izvršne vlasti na ovaj potez primoran od domaćih državnih struktura, kako bi se izvršili međunarodni nalozi o doglednom priznavanju albanske samoproglašene nezavisnosti Kosmeta, što sa Artemijem ne bi bilo izvodljivo - prenose upućeni u crkvena zbivanja.
U neformalnim razgovorima u vezi sa "slučajem" Artemije najagilniji i najglasniji bili su episkopi Vasilije Kačavenda i Nikanor Bogunović.
Vladikama je zabranjena komunikacija sa medijima, a novinarima nije dozvoljen prilaz Patrijaršiji, pa se dok traju sednice okupljaju sa druge strane ulice u nastojanju da dođu barem do neformalne informacije iz crkvenih krugova.
SMS molitva
|