Patrijarh na udaru familije
"Supruga i ja smo ktitori Artemijeve crkve kod Arilja, jer je on jedini ostao na putu Isusa Hrista", kaže Miloš Stefanović.
Bivši episkop raško-prizrenski Artemije raščinjen je i ekskomuniciran iz Srpske pravoslavne crkve, ali to nimalo ne smeta sestričini patrijarha Irineja, Dragani, i njenom mužu Milošu Stefanoviću iz Čačka, da pomažu Artemijevu Eparhiju raško-prizrensku u egzilu, od 2010. godine. S obzirom na to da porodica Stefanović odlazi na bogosluženja, ispoveda se i pričešćuje kod bivšeg vladike Artemija, da im njegovi sveštenoslužitelji osveštavaju porodični dom i režu slavski kolač, patrijarh Irinej je doživeo crkveni raskol u sopstvenoj familiji.
Dragana i Miloš su, kao što su "Vesti" već pisale, takođe donatori Artemijevog katakombnog manastira kod Arilja, u Miloševom rodnom selu Grdovići, a bogomolju je pre dve godine Artemije osveštao.
- Moja supruga je sticajem okolnosti u srodstvu sa patrijarhom, jer su njena majka i patrijarh Irinej deca od dva brata. Dragana je fakultetski obrazovana i pametna žena, razmišlja svojom glavom. Mi smo pobožna porodica, idemo za Gospodom Isusom Hristom, a na tom putu je i vladika Artemije. Bog je svakom dao slobodnu volju izbora i vreme će pokazati ko je istinski pravoslavac i svetosavac, a ko nije. Vladika Artemije čuva iskonsko pravoslavlje, dok patrijarh za sebe javno kaže da je ekumenista, ali zbog toga njega nema ko da sankcioniše - kaže Miloš Stefanović.
Porodica Stefanović i brojni Artemijevi sledbenici ne mare što je ovaj bivši vladika ekskomuniciran iz SPC i što patrijarh tvrdi da je Artemije predvodnik sekte Artemida. Oni smatraju da je Patrijaršiji "važnije prolazno ovozemaljsko, dok se vladika Artemije drži večnog nebeskog carstva".
- Mada vladika brižljivo čuva svu dokumentaciju o kretanju crkvenog novca za vreme dok je bio episkop na Kosovu i Metohiji, uklonili su ga iz SPC, a pošto ništa drugo nisu imali kao argument, tužili su ga i za navodnu finansijsku proneveru, koju na sudu već pet godina ne mogu da dokažu - podsetio je Stefanović.
Niče katakomba i u Americi
Eparhija raško-prizrenska u egzilu, sa više od 120 monaških i mirskih sveštenoslužitelja na čelu sa vladikom Artemijem, unazad pet godina osnovala je tridesetak tzv. katakombnih manastira, koji su ujedno parohijske bogomolje, širom Srbije, uključujući i Kosmet. Odnedavno postoje i katakombe u inostranstvu. Jedna je u Grinbahu (Austrija), a druga u Republici Srpskoj, blizu Banjaluke. Otvaranje treće bogomolje, na kojoj se uveliko radi, očekuje se na jesen u Detroitu, u Americi.