Bivši episkop Artemije: Progone me jer sam Bajdenu zabranio posetu
Nekadašnji episkop raško-prizrenske eparhije Artemije Radosavljević odbacio je danas na početku suđenja u Višem sudu u Beogradu optužbe da je zloupotrebom ovlašćenja oštetio fond eparhije namenjen obnovi manastira na Kosovu i Metohiji u periodu od 2004. do 2009. godine.
Bajden bio u Dečanima bez mog blagoslova
Radosavljević je rekao da su navodi optužnice, kojom se tereti da je davao naloge za isplatu radova preduzeću "Rade Neimar", a koji nisu bili završeni ili nisu uopšte izvršeni, "bazirani na klevetama i neistinama", kao i da je njegov progon usledio kada je 2009. tadašnjem potpredsedniku SAD Džozefu Bajdenu zabranio da poseti eparhiju.
- Tada je ceo sabor SPC skočio na mene. Bajden je bio u Dečanima, ali bez mog blagoslova - naveo je Artemije, kojeg je SPC u međuvremenu raščinila zbog njegovog protivljenja određenim postupcima SPC.
On je detaljno izložio svoju odbranu, podsetivši da je bio vladika 20 godina, dok ga, kako kaže, nisu proterali sa KiM.
Ne može svetinje da obnavlja onaj koji ih je rušio
- Oštro sam istupao protiv zločina koje su činili našem narodu. Bio sam angažovan na mnogim pitanjima, ne samo verskim. U Americi sam bio 23 puta, ne radi šetnji i uživanja, već da se nađe rešenje za naš narod i da KiM ostane u Srbiji - naveo je Artemije, ističući da nijednom nije išao u SAD bez blagoslova patrijarha Pavla.
Dalje je kazao da je sa blagoslovom Sinoda SPC bila podneta tužba sudu u Strazburu protiv zemalja koje su bile zadužene da čuvaju mir na KiM, a sa zahtevom da one snose troškove obnove svetinja.
- Sinod je međutim ubrzo promenio stav i tražio da se tužba povuče, zato što je ambasador Italije došao kod patrijarha i pitao kako mi dodeljujemo ordenje vojnicima koji su čuvali Dečane, a onda ih tužimo. Sabor je sam povukao tužbu, bez mog znanja 2005. godine - naveo je bivši episkop.
Na pitanje advokata zbog čega je bio protiv predloga da obnovu porušenih svetinja rade kosovske vlasti, bivši vladika je naveo da se protivi tome "da ih gradi onaj koji ih je juče rušio", pa da je tako i nastao njegov sukob sa Saborom SPC.
- Na osnovu rada komisije koju je u februaru 2010. poslao Sinod, podneta je krivična prijava protiv mene. Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije je bio najaktivniji u tom suprotstavljanju i nazivao je obnovu fiktivnim radnjama. SAD, medunarodna zajednica i Sinod su tražili da me sklone. Ceo moj slučaj je zavijen u farsu - zaključuje Artemije.