Srbija i NATO protiv Tačijeve vojske
Prvi put se interesi Srbije i zapadne Alijanse poklapaju na KiM. Iako politički prvaci kosovskih Albanaca kao mantru ponavljaju da će Kosovske bezbednosne snage (KBS) uskoro biti transformisane u Vojsku Kosova, zvaničnici NATO-a i SAD, od kojih najviše zavise procesi na Kosovu i Metohiji, ne dele njihov optimizam, piše "Sputnjik".
Tačijev "plan B"
S obzirom da su ustavne promene kojima bi se KBS pretvorile u vojsku nemoguće bez saglasnosti srpskih poslanika u kosovskoj skupštini, kosovski predsednik Hašim Tači pribegao je nelegalnom "planu B", prema kojem bi se KBS transformisale u vojsku promenom zakona.
Prema Tačijevom planu, naime, KBS ne bi promenile ime već misiju. One, ako Zapad ipak podrži taj predlog, više ne bi bile zadužene za pomoć građanima u slučajevima prirodnih katastrofa, već za odbranu "državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta".
Potrebna saglasnost Srpske liste
Istovremeno, Amerika i NATO se zalažu, prema pisanju prištinskih medija, za transformaciju KBS samo uz ustavne promene, za šta je potrebna saglasnost Srpske liste.
U odgovoru na pitanje prištinskog dnevnika "Koha ditore", iz američke ambasade u Prištini stigla je jasna poruka da je politika Vašingtona da transformacija Bezbednosnih snaga Kosova u Oružane snage Kosova može da se uradi samo u skladu sa ustavom Kosova i kroz sveobuhvatni politički proces.
Zvanični Beograd poručuje da neće prihvatiti stvaranje Tačijeve vojske, pa čak i da će diplomatskim i političkim načinima to sprečiti.
Ipak, neobično je da američki stav ne demotiviše albanske lidere sa KiM koji i dalje uporno ponavljaju da će se formiranje kosovske vojske dogoditi uskoro. Tako je i predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji izjavio da će Vojska Kosova biti formirana u roku od nekoliko dana, a kosovski predsednik Hašim Tači predao je Veseljiju nacrt zakona o transformaciji KBS.
Kfor i NATO neće dozvoliti Vojsku Kosova
- Transformaciju KBS u Vojsku Kosova neće dozvoliti Kfor i NATO. Prema Rezoluciji 1244 sve bezbednosne snage na Kosovu i Metohiji su pod komandom NATO-a, a ta vojna alijansa na Kosovo je došla da bi ostala trajno - kaže Milivoje Mihajlović, dobar poznavalac prilika u južnoj srpskoj pokrajini.
- To je nemoguće u ovom momentu. Koliko znam, jasne su poruke kosovskom rukovodstvu iz NATO-a da ne pokušavaju da grade nikakvu vojsku bez promene ustava. U ovom trenutku je neizvesno hoće li Srbija do kraja imati podršku NATO-a u stavu da se kosovska vojska ne formira, ali ono što je izvesno je da je zajednički interes NATO-a i Srbije da se KBS ne transformiše - objašnjava Mihajlović.
On dodaje da bi, ukoliko Tači ipak uspe u svom naumu, kosovska vojska predstavljala opasnost po regionalnu bezbednost, a verovatno i po Srbe koji žive na KiM.
- Verovatno bi bila upotrebljavana na isti način na koji su do sada upotrebljavane kosovske specijalne jedinice, kada je bilo potrebno skrenuti pažnju sa Specijalnog suda za ratne zločine na KiM - zaključuje Mihajlović.