"Zbog EU moramo suštinski da menjamo pravni sistem Srbije"
"Proces evropskih integracija od Srbije zahteva, ne samo da ispuni postavljene standarde, već i da suštinski menja principe na kojima počiva naš pravni sistem" izjavio je u ponedeljak ministar pravde Nikola Selaković.
Selaković je, na međunarodnom savetovanju Udruženja za krivično pravo i kriminologiju Srbije, rekao da su ti zahtevi često veoma različiti od onoga što se uči na pravnim fakultetima u Srbiji i da je upravo zato važno mišljenje civilnog sektora, odnosno stručne javnosti.
- Od vašeg glasa zavisi da li ćemo biti tretirani kao zemlja u kojoj nikada nisu postojali pravda, pravičnost i zakonitost u krivičnom pravu. I upravo vi treba da pokažete nepristrasan stav da je Srbija još pre 160 godina dobila svoj krivični zakonik utemeljen na najvišim dostignućima tadašnjeg evropskog, odnosno nemačkog krivičnog prava - rekao je Selaković.
Govoreći o publikaciji "Pravda, pravičnost i zakonitost u krivičnom pravu u svetlu standarda Evropske unije", koju je izdalo to udruženje, a čiji su autori eminentni pravnici iz Srbije i regiona, Selaković je istakao da je ona veoma kvalitetna i da je za njega, kao predstavnika izvršne vlasti, veoma značajno što ju je "iznedrila nevladina organizacija".
Pročitajte još:
* "Srbija neće ćutati na stvaranje Velike Albanije"
* Srbija za dva veka donela 15 ustava
Kako je objasnio ta činjenica je značajna jer Evropska unija, u proesu evropskih integacija Srbije, insistira na inkluziji što šireg špektra učesnika, a time i civilnog sektora.
- Zakasnela pravda pretvara se u nepravdu i zato će od zaštite tog prava zavisiti i poverenje građana u naš sudski i pravosudni sistem. Zato ovakvi skupovi zaslužuju da se održavaju što češće uz prisustvo predstavnika državnog vrha i advokature - zaključio je Selaković.
Na skupu, koji se održava na Avali, učestvuju predsednik Vrhovnog kasacionog suda Srbije Dragomir Milojević, kao i sudije i tužioci iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Uprave za terorizam i ratne zločine BiH, Osnovnog suda u Kotoru, Upravnog suda Crne Gore, Državnog odvjetništva Hrvatske i drugi.