Ništa od zajedničkog pravosuđa Srba i Albanaca
Kako pišu albanski mediji, zvanična Priština i međunarodna zajednica prikrivaju činjenicu da je potpisivanje sporazuma o formiranju integrisanog albansko -srpskog pravosuđa na Kosovu i Metohiji bio uzaludan posao i da od zajedničkih sudova i tužilaštava bar u dogledno vreme neće biti ništa.
Podsetimo, sporazum su 10. februara u Briselu potpisali premijeri Srbije i pokrajine Kosovo Aleksandar Vučić i Isa Mustafa. Integrisano pravosuđe trebalo bi da funkcioniše od prvog septembra.
Kao razlog za pesimizam albanski mediji navode podatak da je 25. marta raspisan konkurs za devet srpskih tužilaca, koji bi radili u severnoj Kosovskoj Mitrovici. Konkurs se završava do 25. maja, a do sada se javio samo jedan Srbin koji je spreman da se "integriše" i sudi po zakonima Kosova. Slično je i sa konkursom koji je istog dana raspisan za ukupno 48 sudija od kojih znatan broj treba da bude iz redova Srba.
Konkursom je predviđeno da buduće sudije i tužioci budu "građani Kosova" i da poseduju diplome Pravnog fakulteta koje priznaje kosovski obrazovni sistem.
Pročitajte još:
* "Vučić na Gazivodama brani opstanak Srba na Kosovu"
* Vučić: Neka kažu da nema poglavlja, ja Gazivode ne dam
Mada se procenjuje da na Kosovu, stvarno ili formalno, živi oko 100 sudija i tužilaca srpske nacionalnosti, malo interesovanje za integrisano pravosuđe objašnjava se željom pravnika da ostanu u sigurnijem srpskom pravosuđu. Takođe ih brine neregulisani status i manje plate u kosovskom pravosuđu, ali srpski pravnici ne žele ni da sude po zakonima nepriznatog Kosova.
Sudijama i tužiocima ide na ruku i što Beograd ne može da ih natera da rade u kosovskom pravosuđu, kao što je učinjeno sa delom policajaca. Takođe, ako ne žele da sude po zakonima Kosova, Beograd mora da im obezbedi posao u sudovima na teritoriji Srbije.
- Ostalo je nekoliko dana do kraja konkursa, moguće je da će se još neko javiti ili da će Beograd i Priština zajednički naći neke priučene Srbe. Ali nemoguće je naći oko 50 srpskih sudija i tužilaca koliko je predviđeno sporazumom u Briselu - kaže jedan od bivših sudija koji živi na severu Kosova.
Briselska šema
Po šemi napravljenoj u Briselu i Prištini, integrisani Osnovni sud radiće u severnoj i južnoj Kosovskoj Mitrovici, a imaće i ispostave u Leposaviću i Zubinom Potoku. Predsednik suda treba da bude Srbin i predviđeno je da radi po 25 sudija srpske nacionalnosti. Krajnja instanca biće Apelacioni sud u severnoj Kosovskoj Mitrovici u kome će raditi pet sudija Srba i čiji će predsednik biti Srbin. Predviđeno je i da sedište integrisanog tužilaštva bude u severnoj Kosovskoj Mitrovici, glavni tužilac Albanac, a devet tužilaca Srbi.