Etikete umesto argumenata
Za žitelje Srbije protekla godina bila je teška, posebno za one lošijeg materijalnog stanja, ocenio je zaštitnik građana Saša Janković kome se lani obratilo čak 23.000 građana kojima je bilo uskraćeno neko pravo.
Ombudsman je za televiziju N1 rekao da su teret krize u Srbiji podneli upravo oni koji bi trebalo da budu najviše zaštićeni.
Kao primer naveo je smanjenje penzija na "pravno neobičan i sporan način".
Ta i druge Jankovićeve ocene izazvale su odmah oštru reakciju predstavnika vlasti koji su ga napali ne štedeći reči pogrde.
Za ideju Ministarstva za rad i socijalnu politiku da korisnici socijalne pomoći treba da rade Janković misli da "nije loša", ali primećuje da ako već rade onda "ne primaju pomoć, već zarađuju", a ako dobijaju naknadu, onda to nije pomoć.
Pročitajte još:
* Sloboda medija u Srbiji: Autocenzura sve rasprostranjenija
* Janković: Vlast u Srbiji ne sprovodi cenzuru
Janković je kao problem istakao i usvajanje zakona po hitnom postupku, podsetivši da je tako usvojeno više od 40 zakonskih predloga.
Govoreći o slobodi izražavanja u Srbiji, rekao je da država ne sprovodi cenzuru, ali da to nije dovoljno, jer vlast mora da podstiče i stvara atmosferu u kojoj je kritika dozvoljena.
Ombudsman je rekao i da se često oni koji kritikuju nazivaju neprijateljima koji rade subverzivno ili nekoga mrze...
- Iako formalno imamo podelu na tri grane vlasti koje bi trebalo međusobno da kontrolišu jedna drugu, izvršna vlast je odavno
Vlast uzvratila udarac
Aleksandar Jovičić, jedan od funkcionera SNS rekao je da Janković "predstavlja sramotu, a ne zaštitu za građane Srbije". Optužio je ombudsmana da je "lagao o slučaju na Paradi ponosa, što je Tužilaštvo nepobitno utvrdilo, zatim je lagao i manipulisao građanima što se tiče pada helikoptera, što je Komisija već potvrdila, a videćemo šta će reći Tužilaštvo".
- On je neodgovorni politikant koji se samo bavi neistinama i tračevima, i to za ogromne narodne pare - naveo je Jovičić.
zaposela veću količinu vlasti nego što bi u jednom sistemu trebalo da bude - smatra Janković.
Na poziv poslanika vladajuće SNS Vladimira Đukanovića da podnese ostavku Janković je odgovorio da svako ima pravo da to zatraži "ali da se na argumente mora odgovarati argumentima".
Kada je reč o padu vojnog helikoptera 13. marta, kada je poginulo sedam osoba, Janković smatra da je u javnost s ocenama i podacima trebalo da se izlazi "veoma pažljivo, koristeći samo činjenice", kao i da se pri tome "niko unapred ne abolira", niti proglašava krivim pre nego što se svi državni organi izjasne o nesreći.
Premijer nije doprineo istini
Janković misli da je premijer Vučić izjavom da neće dati ministre zdravlja i odbrane, Lončara i Gašića, prejudicirao rezultate rada državnih organa i usmeravao javno mnjenje, čime nije doprineo utvrđivanju istine.
- To nije dobro. Njihova odgovornost utvrđuje se na drugi način, a ne ocenom predsednika vlade - rekao je ombudsman.