Grafiti ruglo, a plakati ukras?
Naum beogradskih vlasti da se obračunaju sa grafitima koji su naružili srpsku prestonicu, koji se poklopio sa lepljenjem plakata sa kojih se smeši premijer Aleksandar Vučić, podstakao je deo javnosti da ukaže na ružnu sliku grada u kojem lete pocepani plakati po ulicama u svakoj izbornoj kampanji.
Pročitajte još:
* Radne grupe šefuju ministrima
- Naravno da grafite mržnje treba odvojiti od onih umetničkih koji krase grad i što pre treba doneti uredbe kojima se ta mržnja kažnjava, ali se mora uspostaviti komisija koja bi utvrdila kriterijume, jer su bez toga kazne besmislene.
Vidimo i da je grad oblepljen sa skoro 200.000 plakata s likom premijera i da su njim ukrašene i sve bandere i mada su kazne za oblepljivanje na mestima gde to nije dozvoljeno, sumnjam da će nadležni na to reagovati - kaže za "Vesti" Božović.
On ukazuje kako gradski oci pričaju o ruženju grada grafitima dok ne mare "buvlju pijacu" u srcu grada - Knez Mihailovu ulicu.
- Komunalna policija privodi ljude koji u gradskom prevozu nemaju kartu, a ne reaguje na mnogo krupnije stvari. Penzionerima i javnom sektoru smanjena su primanja za deset odsto, pa im se onda nude nepostojeći stanovi u neizgrađenom Beograd na vodi. To sve vređa zdrav razum - zaključio je Božović.
Vlast iznad svemira
Na društvenim mrežama bilo je puno komentara u kojima je naprednjacima zamereno što su plakati lepljeni u noći 15. marta. U vreme žalosti povodom helikopterske nesreće Beograd je oblepljen plakatima nasmejanog Vučića koji poziva građane da se "bore za modernu Srbiju". Ovim plakatima se našalio satirični portal Njuz.net koji je tekst pored Vučića, zamenio citatom "samo su moja vlast i svemir beskonačni. Mada za ovo drugo nisam siguran".
Sam Vučić je, komentarišući plakate sa njegovim likom, rekao da ne vidi u čemu je problem kada imaju pravo na to. Da naprednjaci time nisu kršili izborne zakone, potvrdio je izvršni direktor Cesida Bojan Klačar, koji kaže da na pitanje o estetici grada poslednju reč treba da daju nadležni komunalni organi.
- Novi zakon zabranjuje oglašavanje izvan izborne kampanje, ali samo u elektronskim medijima, pa SNS nije prekršio odredbe. Takođe, njihove poruke nisu partijske, već promocija uspeha vlasti koju predvode, pa je zakonski sve u redu, a da li će reagovati komunalna policija, ostaje da se vidi - pojašnjava Klačar.
Drže birače u tenziji
Bojan Klačar kaže da SNS želi da je non-stop u nekoj vrsti kampanje. Osim plakata, u najavi je novosadski miting stranke, a neretko se na televizijama mogu gledati videti sednice Vlade Srbije i događaji čiji je Vučić glavni akter.
- SNS želi da svoje birače konstantno drži u tenziji, jer, kako vreme odmiče, može doći do zasićenja ili apatije. Alarmiraju ih da ne bi otišli u apstinenciju ili se, eventualno, priklonili nekoj drugoj partiji - ocenio je Klačar.