Obespravljeni i zdravi i bolesni
Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je stanje ljudskih prava u Srbiji u protekloj godini zabrinjavajućim. U izveštaju koji je nedavno predao Narodnoj skupštini, Janković je naveo da se građani najčešće žale na rad administracije. Mnogima je uskraćeno pravo na zdravstvenu i penzijsku zaštitu.
Državnim organima zamereno je da nisu dovoljno efikasni u kažnjavanju poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose za svoje radnike u zdravstveni i penzioni fond. Ukazano je i na neefikasnost u suzbijanju rada na crno.
Pročitajte još:
* Sloboda medija u Srbiji: Autocenzura sve rasprostranjenija
Zaštitnik građana posebno je ukazao na problem osoba s invaliditetom kojima je i dalje onemogućeno da ravnopravno s ostalim građanima budu uključeni u društvo. Određeni pomak primećen je na području inkluzivnog obrazovanja, odnosno uključivanja invalidne dece u redovnu nastavu.
Milena Jerotijević, konsultant Inicijative za inkluziju Veliki Mali, ističe značaj osnivanja jedinice za inkluzivno obrazovanje u okviru Ministarstva prosvete. Prednost vidi u zakonskom okviru koji olakšava borbu za prava dece s invaliditetom, za razliku od ranijeg perioda kad se svaki vid uključivanja dece u nastavu zasnivao na dobroj volji opština, uprava, školskih odbora...
- Nerazumevanje države za težinu problema s kojima se sreću ova deca i dalje je veoma prisutno - ističe za "Vesti" Jerotijevićeva. Ona kao primarni problem navodi novac čiji nedostatak otežava roditeljima dece ometene u razvoju da ih uključe u nastavu, a država ostaje gluva na njihove zahteve.
Sida, žene i zatvorenici
Zaštitnik građana je uočio i problem položaja osoba sa sidom čija je diskriminacija i dalje prisutna, čak i među zdravstvenim radnicima. Bavio se i problemima žena i nasiljem nad njima, kao i uslovima u kojima žive zatvorenici.