Brdo klizi ka Klisuri
Srednjovekovnom manastiru Klisura iz 13. veka, nedaleko od sela Dobrače kod Arilja, preti urušavanje ukoliko se ne uradi hitna sanacija. Temeljima se približava opasno klizište jer obližnje brdo ne prestaje da se obrušava i klizi ka svetinji.
Najugroženija je manastirska crkva posvećena Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu, kao i ekonomski objekti.
Pročitajte još:
Odron, klizišta, zabrinjavajuće visoki vodostaju
Koliko novca nam treba da se reši problem klizišta?
Zbog obilnih kiša proradila klizišta, izlile se septičke jame
- Problem je nastao zbog nadošlih podzemnih voda. Iznad njih je zemljište rastresito i već nekoliko dana zemlja klizi noseći sa sobom i drveće koje čupa iz korena. Crkva je najviše ugrožena. Velika vlaga se pojavila duž zidova, opada malter i kruni se. Drenaža tla oko bogomolje je rađena pre više od 20 godina i očigledno je da tada nije dobro urađena. Takođe, krov od ćeramide je propao, crkva prokišnjava - kaže za 'Vesti" igumanija Evgenija.
Ona se žali da se zbog klizišta i velikog odrona ne može otići na manastirsku ekonomiju gde su oštećeni i poljoprivredni objekti.
- Takođe nam je problem i pristup manastiru. Na nekoliko metara od ulaza put je oštećen na više mesta. Svake večeri strepimo šta nosi sutrašnji dan. O problemu sam obavestila nadležnog episkopa žičkog gospodina Justina i opštinu Arilje. Iz opštine su dolazili, sagledali situaciju i obećali da će početi sanaciju čim se vremenske prilike stabilizuju - ispričala nam je igumanija Evgenija.
Prema rečima Zorana Todorovića, predsednika opštine, lokalna samouprava će uraditi sve što je u njihovoj moći kako bi se sačuvala svetinja koja odoleva zubu vremena i raznim drugim iskušenjima već više od sedamsto godina.
Svetinja iz 13. veka
Klisura je ženski manastir, sestrinstvo broji pet monahinja. Svetinja pripada Eparhiji žičkoj Srpske pravoslavne crkve. Manastir je iz 13. veka, podignut u raškom graditeljskom stilu, smešten u klisuri reke Moravice, južno od Arilja, ali je tokom istorije više puta rušen. Opusteo je nakon velike seobe Srba 1690. godine, a ponovo je oživeo nakon sto godina. Austrougari su ga razorili tokom Velikog, a Bugari tokom Drugog svetskog rata.