Koliko novca nam treba da se reši problem klizišta?
Ministar za vanredne situacije Velimir Ilić procenjuje da je Srbiji potrebno između 400 i 500 miliona evra godišnje za rešavanje problema sa klizištima i naglasio da je potrebno da se formira Fond za ispitivanje klizišta.
Ilić je, gostujući na RTV Pink, naveo da je Srbiji potrebno 11 milijardi evra za rešavanje problema u toj oblasti u narednih 20 godina, odnosno u proseku godišnja ulaganja bi bila od 400-500 miliona evra.
Ilić je kazao da je Srbija rekorder u Evropi po broju elementarnih nepogoda i da je šteta samo prošle godine iznosila 1,7 milijardu evra, zbog čega je potrebno preduzimati maksimalne mere u sferi zemljotresa i formirati fond za ispitivanje klizišta.
Klizišta ima svuda
Kako je istakao, u Lebanu su se otvorila klizišta u centru grada i da na tom terenu, gde su se pojavila klizišta, živi oko 1.100 ljudi, a ugroženo je 10-20 objekata. Ministar za vanredne situacije je istakao da su evakuisani ljudi iz objekata koji su pali, koji su ugroženi i neposredno se nalaze ispod klizišta.
Srbiji ima puno klizišta, a klizište u Vladičinom Hanu ugrožava 400 objekta, dok u Beogradu ima 2.350 klizišta, precizirao je Ilić i dodao su na Umci 53 objekta su zabranjena za stanovanje. On je ukazao i na klizišta u Jasikovici kod Trstenika, Ljigu, Gornjem Milanovcu, Kuršumliji i Trgovištu i da je sanacija klizišta skupa.
Ilić je procenio da je Srbiji potrebno 11 milijardi evra za rešavanje problema u toj oblasti za 20 godina, odnosno u proseku godišnja ulaganja od 400-500 miliona evra. On je takođe, ukazao da se u Kosjeriću pojavilo i više od 400 klizišta i da je dobro što je država krenula da pravi katastre klizišta i plavnih područja, da se na tim mestima zabrani gradnja.
Fali nam (još jedan) fond
Ministar je rekao da bi morao da se formira Fond za ispitivanje klizišta i da očekuje da će to biti na prvoj sednici vlade. Ilić je rekao da je u Kosjeriću oštećeno oko 100 kuća i da će danas biti procenjena šteta i da je uglavnom reč o šteti u vidu pukotina i palih odžaka.
On je ukazao da se zemljotresi ponavljaju ugrožene opštine Jagodina, Kragujevac, Čačak i Kraljevo i da je potrebno preduzimati maksimalne mere u izdavanju građevinskih dozvola i poštovanju uslova koji se u toj oblasti moraju ispuniti.
Ilić je dodao da je poznato na kojim će područjima biti zemljotres i koje su ugrožene celine u Srbiji, ali da se ne zna kada će se dogoditi zemljotres.