Platite porez na kuće u otadžbini!
Ovih dana poreznici u otadžbini prete drakonskim kaznama i sudijom za prekršaje svima onima koji nisu platili porez na imovinu za treći i četvrti kvartal prošle godine, a pretnja je upućena i mnogim građanima u dijaspori koji nisu izmirili svoje obaveze za kuće i stanove u zavičaju. Za neizmirenu jednu ratu predviđena je kazna od oko 410 evra (50.000 dinara) i još toliko za drugu.
Prema nedavno izmenjenom Zakonu o poreskom postupku svi takvi slučajevi biće odmah predati sudu. Uz to građani se upozoravaju i da plate prvu ratu poreza za ovu godinu kako im ne bi tekle zatezne kamate, a rok za to je istekao 18. februara. Zahtev za pokretanje postupka protiv građanina koji nije platio porez podnosi lokalna uprava javnih prihoda.
Kazna jedino može da se umanji ako je poreski obveznik bio opravdano odsutan iz zemlje, a olakšice su predviđene i za one koji nisu u stanju da izmire svoje obaveze.
Kamata je dovoljna
"Nema potrebe da se građani koji nisu platili poresku ratu kažnjavaju, jer su nameti zaštićeni zateznim kamatama, koje su sasvim dovoljna sankcija za neplatiše", kaže Branko Pavlović.
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže da nikako nije dobra odluka da se pitanje plaćanja poreza prebacuje na sud.
- To otvara prostor za korupciju, ko može da izvaga ko je sposoban da plaća porez, a ko ne. To je veoma diskutabilno. Potom postavlja se pitanje da li sudovi imaju kapacitet za taj posao - kaže dr Madžar.
Nisu samo najave o kaznama zabrinule građane Srbije, nego i najavljeno povećanje poreza za ovu 2015. godinu. Vrednost stanova i kuća u otadžbini pala je u poslednje četiri godine čak za 30 odsto, kažu stručnjaci za nekretnine. Država kao da nije vodila računa o drastičnom padu cena nekretnina, nego je povećavala poreze na kuće i stanove u pojedinim opštinama za čak 280 odsto.
Stoga čudi da i ove godine građane očekuje porast nameta. To povećanje neće pogoditi sve građane, već pre svega one koji su Odlukom o zonama ušli u Zone ulaznih pravaca.
Zona ulaznih pravaca obuhvata ulaze u Beograd iz pravca Niša, Pančeva, Zagreba, Novog Sada, Ibarske magistrale, dok je Prva zona ekstra stanovanja Dedinje.
Dakle građani koji imaju kuće i stanove u ovim delovima Beograda plaćaće višu cenu poreza. Koliko će to tačno biti znaće u maju kada im rešenja stignu na kućnu adresu.
Ekonomista Madžar kaže da je novo povećanje poreza znak da su poreske kase lokalnih samouprava prazne. Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju kaže da prosečne porodične kuće i stanove ne bi trebalo uopšte oporezivati.
- Pametna poreska politika bi bila da se oporezuje luksuz. Ovako se dolazi do apsurda, jer država zapravo sve većim nametima građanima mic po mic oduzima nekretninu. Jednostavno rečeno građani dolaze u situaciju da otplate svoj stan - navodi Pavlović.
U Pirotu po starom
"Vlasnici nepokretnosti bi do 18. februara trebalo da namire prvu ratu poreza, kao i ranijih godina, i to četvrtinu iznosa iz prošlogodišnjeg rešenja . Reč je o uobičajenoj dinamici, s obzirom da rešenja na kućne adrese stižu kasnije tokom godine. Porezi u 2015. godini nisu uvećavani i ostaće na istom nivou kao i prošle godine. Za sve dodatne informacije naši sugrađani mogu se obratiti našoj lokalnoj poreskoj administraciji", izjavio je načelnik Opštinske uprave Pirot, Dejan Živković.