Propao pokušaj spasa Smedereva
Premijer Aleksandar Vučić saopštio je juče građanima Srbije da je njegova vlada odbila ponudu Esmarka za preuzimanje Železare Smederevo. Tako je stavljena tačka na dugo najavljivanu pa odlaganu odluku o sudbini Železare.
Obraćajući se javnosti, Vučić je rekao da je "do poslednjeg trenutka želeo da potpiše taj ugovor" i naglasio da "ovo nije kraj Železare".
Kolekcija kredita i dugova
Ljubomir Madžar ocenjuje da je problem Železare osetljiv na političkom planu "jer nije lako priznati da od celog posla nema ništa".
- Nikad Železara Smederevo nije bila rentabilna, pogotovo ne u poslednjih nekoliko godina kada je sakupila kolekciju kredita i dugova. Možda je vreme da se stavi tačka na celu priču o Železari - kaže dr Madžar.
- Mi nismo izgubili bitku. I bitku i rat za život Železare ćemo dobiti - obećao je premijer i dodao da će u ponedeljak biti objavljen javni poziv za potpisivanje menadžerskog ugovora za vođenje Železare.
- Pokušaćemo da dobijemo najbolje ljude u svetu. Do kraja marta očekujemo da Železara počne da radi povećanim kapacitetima i da do kraja godine bude pokrenuta druga peć. To je naš cilj - poručio je Vučić.
U toku jučerašnjeg dramatičnog dana objašnjeno je da je posle "poslednje ponude Srbije stigla poslednja kontraponuda Esmarka", te su pregovori ipak produženi. Javnost je uglavnom bila uskraćena za relevantne informacije, ali je ipak saznala da je glavna prepreka u dogovoru sve vreme bio zahtev Vlade Srbije o garanciji Esmarka da neće biti otpuštanja radnika koje američka firma nije želela da potpiše.
Premijer Vučić je otkazao sve obaveze da bi se posvetio problemu smederevskog giganta, čijim radnicima je ranije poručio da će, bez obzira na ishod pregovora, Železara nastaviti da radi.
Najavljen je i plan B o angažovanju menadžmenta koji će nabavljati sirovine i prodavati čelik, naravno pod punom kontrolom države.
Procurelo je da Esmark nema logistiku, odnosno ljude preko kojih bi mogao da nabavi sirovine po povoljnijoj ceni, kao i da nema dovoljno novca, s obzirom na to da je tražio od Vlade Srbije da bude garant kredita od najmanje 200 miliona evra, koji bi ta kompanija uzela radi ulaganja u čeličanu.
Pročitajte još:
* "Teški pregovori sa Esmarkom, Srbija ima i plan B"
Esmark nije pristajao ni da položi minimalnu garanciju u visini do 20 miliona evra.
Vlada Srbije je od Esmarka tražila čvrste garancije da će obezbediti proizvodnju u narednih pet godina, ne želeći da se dogodi da Esmark napusti Smederevo kada potroši postojeće sirovine u Železari, vredne oko 90 miliona dolara.
Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, objasnio je za "Vesti" uoči donošenjaodluke da je suština problema bila u tome što su Amerikanci tražili veće subvencije od države nego što ih ona može dati.
- Oni su tražili da sva dugovanja i rizik njihovog poslovanja na sebe preuzme država Srbija. To je veoma loše za Srbiju i možda bi bilo mnogo bolje da smo odustali od Železare. Jer, zbog situacije na svetskom tržištu čelika, sigurno je da Železara u narednim godinama neće donositi profit. Verovatnije je da će praviti dugove koje će država morati da plaća - naveo je Pavlović.
Ekonomista dr Ljubomir Madžar rekao je "Vestima" da je Vlada Srbije bila pred izborom između dva zla.
- Jedno zlo je sklapanje poslova sa investitorom koji postavlja uslove da bi došao u Železaru, a drugo zlo je da ostane status kvo. Možda bi najbolje rešenje bilo da se za 5.000 radnika Železare nađe alternativno rešenje u vidu prekvalifikacija. To bi bilo jeftinije za državu Srbiju - smatra dr Madžar.
Politički vrh se malo zaneo
Prema rečima Branka Pavlovića, u protekle tri do četiri godine Vlada je potrošila oko 500 miliona dolara na subvencije Železari.
- To su bačene pare, bolje bi bilo da su iznašli rešenje za tih 5.000 ljudi koji rade u tom posrnulom gigantu i prekvalifikovali ih za neki drugi posao. Problem leži u činjenici da se politički vrh malo zaneo i sada mu je teško da prizna grešku - kaže Pavlović.