Gasi se Tužilaštvo za ratne zločine?
Nakon što je predsednik Toma Nikolić oštro stao na stranu načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića, koga je Fond za humanitarno pravo optužio da je odgovoran za zločine na Kosmetu 1999. godine, razvila se polemika u javnosti zbog čega sada, deceniju i po posle sukoba na Kosovu i Metohiji, neko izlazi s ovakvim tvrdnjama.
U slučaj se uključio i Vladimir Vukčević, tužilac za ratne zločine, koji je rekao da će ovo tužilaštvo ispitati sve navode iz optužbi.
Pojedinci smatraju da je u pitanju u stvari "pravljenje posla" specijalnom tužilaštvu, čija je budućnost veoma neizvesna. Naime, kako "Vesti" saznaju u krugovima bliskim Vladi Srbije, postoji velika mogućnost da se Posebno odeljenje suda i Tužilaštvo za ratne zločine ugase, a buduća suđenja za zločine prepuste redovnom sudstvu.
Čim su stigle optužbe na račun Dikovića, prvi je reagovao Nikolić, koji je odmah načelniku Generalštaba uručio orden. U intervjuu za beogradske medije, Nikolić je na pitanje kako reaguje na optužbe protiv Dikovića, objasnio da je već sutradan razgovarao s njim i izrazio stav da stoji uz njega.
- Siguran sam da general Diković nije nikakav ratni zločinac. Biti tužilac za ratne zločine u Srbiji je vrlo delikatno, jer on nije pion Haškog tribunala, niti jedna ruka koja potpisuje dekrete iz Haga. Sad će meni tužilac za ratne zločine u Srbiji 16 godina posle bombardovanja da kaže da će nešto da ispituje, a i mandat mu je istekao - izjavio je predsednik Nikolić.
Da pitanje ratnih zločina posle gotovo dve decenije od ratnih sukoba i dalje rasplamsava sukobe i pažnju u javnosti, činjenica je sa kojom je saglasan i istoričar Čedomir Antić iz Naprednog kluba.
- Svakako da ratni zločini i genocid ne zastarevaju. Međutim, u ovom slučaju znamo da su se pre nekoliko godina pojavile iste optužbe na račun Dikovića i ne vidim da su sada nađeni neki novi dokazi. Verovatno je i ovo neka kampanja, čiji smo svedoci s vremena na vreme - kaže Antić.
On dodaje i da vladajuća koalicija čim izbije neka afera, odmah na nju reaguje kontraaferom.
- Prošle godine imali smo sukobe među načelnicima u MUP-u Srbije, odmah je bila afera Kosmajac, pa onda doktorat ministra policije Nebojše Stefanovića, odmah onda smo imali doktorat Miće Jovanovića. Sada smo imali aferu s Vojno-bezbednosnom agencijom i prebijanjem brata premijera Vučića i odmah potom se svi bave Dikovićem. Ono što je najbitnije, ipak, jeste da li je shodno da posle 25 godina od rata, ova pitanja ratnih zločina postavljamo na ovaj način - kaže Antić.
Traže ostavku predsednika Nikolića
Povodom ovog slučaja oglasila se i Socijaldemokratska stranka bivšeg predsednika Borisa Tadića. Oni su osudili, kako kažu, skandalozne pretnje koje je predsednik Nikolić uputio tužiocu Vukčeviću i zatražili su pokretanje zakonske procedure za Nikolićevu smenu.
"On je najbrutalnije prekoračio ustavna ovlašćenja i nadležnosti i doveo u pitanje osnovni princip podele vlasti. Do sada smo ukazivali na niz besmislenih izjava i poteza predsednika Nikolića, ali je ovaj put najozbiljnije ugrozio pravnu i demokratsku državu i ugled Srbije u svetu", saopštila je ova stranka.