I Srbija hapsi zbog Srebrenice
Osam osoba uhapšeno je juče u Srbiji zbog zločina nad Bošnjacima u Srebrenici i Kravici kod Bratunca, u julu 1995. godine, potvrdio je srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.
Prema dostupnim podacima, uhapšeni su bivši pripadnici Centra za obuku Jahorina MUP Republike Srpske Nedeljko Milidragović, koji je komandovao vodom policije, njegov zamenik Aleksa Golijanin i policajci M. B, A. D, B. M, J. P i D. P, a inicijali osmog uhapšenog do zaključenja ovog izdanja "Vesti" nisu saopšteni.
Pročitajte još:
* Pao "Neđo Kasapin": Osmoro uhapšeno u Srbiji zbog ratnog zločina u Srebrenici
* Pomen za genocid koji se nije dogodio
* Odsecanje glava ne interesuje tužioca
- Istraga bi trebalo da bude završena za tri do šest meseci, posle čega će biti odlučeno o podizanju optužnica. Hapšenje je obavljeno na celoj teritoriji Srbije. Istraga na ovom predmetu bila je dugačka i do ključnih podataka Tužilaštvo Srbije došlo je samo - pohvalio se Vladimir Vukčević.
On je za Nedeljka Milidragovića rekao da je jedan od glavnih koji je naređivao masovno ubistvo u Kravici. Istovremeno, sarajevski mediji objavili su da je nadimak Milidragovića Neđo Kasapin i da je posle rata razvio privatni biznis u Srbiji.
Inače, odmah posle hapšenja na adresu srpskog tužilaštva stigla je čestitka od kolega iz Sarajeva. Podsećanja radi, slučajevi zločina nad Srbima u Podrinju u tom istom sarajevskom tužilaštvu stoje godinama potpuno zaboravljeni, počev od Nasera Orića pa dalje.
Neki od osumnjičenih za brutalna zlodela nad Srbima su u međuvremenu umrli kao slobodni ljudi, poput zloglasnog Zulfe Tursunovića, ali na taj podatak poslednjih godina ukazuje tek pokoji političar i predstavnici nevladinih organizacija.
Vukčevićev zamenik Bruno Vekarić rekao je sarajevskim medijima da je hapšenje rezultat saradnje tužilaštava u Beogradu i Zagrebu. On je dodao da ovaj složen predmet tretira izuzetno poznat slučaj, odnosno masovna ubijanja u mestu Kravica.
- Reč je o jednom od najmasovnijih zločina u kojem je pogubljeno više od hiljadu ljudi. Ovaj zločin je ranije procesuiran u Hagu, ali i u BiH, a prvi put se procesno tretira u našoj zemlji. Ovo je dokaz da nismo zaboravili žrtve Srebrenice - rekao je Vekarić.
Prekretnica u regiji
Informaciju o hapšenjima u Srbiji preneli su gotovo svi vodeći svetski mediji s komentarom da je u pitanju prekretnica u regiji jer je u pitanju prvo veliko hapšenje na teritoriji Srbije za zločine u Srebrenici i okolini. Strani mediji naglašavaju i činjenicu da je hapšenje rezultat saradnje dva tužilaštva, "donedavno zaraćenih strana".Tužilaštvo BiH uputilo je izraze podrške kolegama u Srbiji za "uspešnu akciju hapšenja osumnjičenih za ratne zločine u Srebrenici i saopštilo da je ova akcija direktan rezultat dobre saradnje dva tužilaštva".
- Hapšenje osumnjičenih je direktan rezultat saradnje dva tužilaštva i glavnih tužilaca, u okviru koje je obavljana razmena informacija, saznanja i dokaza o osumnjičenima za ratne zločine u Srebrenici - rečeno je u Tužilaštvu BiH.
Bramerc: Nije bilo pritisaka
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, koji je juče posetio Banjaluku, rekao je da hapšenje osam osumnjičenih za ratne zločine u Kravici nije posledica političkog pritiska na Srbiju iz Evrope, a na novinarsko pitanje kako da dođe do pomirenja naroda u BiH kad za zločine nad Srbima u istom mestu još niko nije odgovarao, Bramerc je rekao da mu je poznato da postoje nezadovoljstva udruženja žrtava rata u Republici Srpskoj zato što nema istraga u Sarajevu i napretka i krivičnog gonjenja po pitanju zločina počinjenih nad Srbima.
- Ohrabrujem udruženja žrtava rata iz Republike Srpske da o tome razgovaraju sa tužiocima u Sarajevu - rekao je Bramerc.